[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1383 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 263-271 برگشت به فهرست نسخه ها
پاتولوژی جغرافیایی ترکمنستان
رضا میرنژاد*، علی مهرابی‌توانا، مهدی خوبدل، فرشید علاءالدینی
چکیده:   (45601 مشاهده)

مقدمه. کشور ترکمنستان با جمهوری اسلامی ایران از طریق استان‌های مازندران، گلستان و خراسان هم مرز می‌باشد. در سال‌های اخیر به لحاظ گسترش روابط اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران با این کشور، تردد بین دو کشور افزایش یافته است. از آن‌جا که وضعیت بهداشت مناطق مختلف (به خصوص مناطق مرزی) تحت تأثیر این رفت و آمدها قرار می‌گیرد؛ به‌علاوه اطلاع دقیق از وضعیت بیماری‌های عفونی بومی در کشور ترکمنستان به‌ویژه در مناطق مرزی در دست نیست؛ بدین منظور این مطالعه جهت بررسی وضعیت پاتولوژی جغرافیایی این کشور و مشخص کردن وضعیت بهداشتی آن انجام شد.

روش‌ کار. در این تحقیق با استفاده از منابع موجود (اینترنت و مجلات علمی) وضعیت بهداشتی و بیماری‌های عفونی شایع در کشور ترکمنستان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج. براساس نتایج به‌دست آمده مشخص شد، وضعیت بهداشتی این کشور در مقایسه با استاندارد‌های جهانی در سطح مطلوبی قرار نداشته و بیماری‌های عفونی مختلفی در آن شایع می‌باشد. از جمله بیماری‌های آندمیک موجود در ترکمنستان می‌توان به لیشمانیوز جلدی و احشایی اشاره کرد. علاوه بر این، بیماری‌هایی نظیر مالاریا (میزان بروز 3 در صد هزار نفر) و سل (میزان بروز 7/44 در صد هزار نفر) در سال‌های اخیر در ترکمنستان روبه گسترش است. هم چنین انواع بیماری‌های عفونی از جمله ایدز، هپاتیت B (میزان ناقلین هپاتیت B بین 30-15 درصد)، هپاتیت C ، سوزاک (میزان بروز 4/32 در صد هزار نفر)، سیفلیس (میزان بروز 5/37 در صد هزار نفر) و تب پشه خاکی در این کشور شایع می‌باشد.

بحث. ‌نظر به این‌که، ‌این همسایه شمالی با سه استان؛ یعنی،‌ خراسان، ‌مازندران و گلستان هم ‌مرز است؛ برای جلوگیری از انتقال احتمالی بیماری‌های مذکور به کشورمان، بایستی مراقبت‌های بهداشتی را در مناطق مرزی زیادتر نموده و به نیروهای نظامی که در این نواحی مستقر هستند آگاهی‌های لازم در خصوص وضعیت بهداشتی و بیماری‌های عفونی شایع کشور ترکمنستان داده شود. 

واژه‌های کلیدی: ترکمنستان، جغرافیای پاتولوژیک، بیماری‌های عفونی، شاخص‌های بهداشتی.
متن کامل [PDF 168 kb]   (3278 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1385/11/23 | انتشار: 1383/10/26


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirnejad R., Mehrabi Tavana A., Khobdel M., Alaedini F.. Geographical Pathology of Turkmenistan. J Mil Med. 2005; 6 (4) :263-271
URL: http://militarymedj.ir/article-1-116-fa.html

میرنژاد رضا، مهرابی‌توانا علی، خوبدل مهدی، علاءالدینی فرشید. پاتولوژی جغرافیایی ترکمنستان. مجله طب نظامی. 1383; 6 (4) :263-271

URL: http://militarymedj.ir/article-1-116-fa.htmlدوره 6، شماره 4 - ( زمستان 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4269