[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 77-82 برگشت به فهرست نسخه ها
ضرورت بررسی سطح سلامت روانی در گزینش نیروی انسانی در سپاه
علی فتحی آشتیانی، سید حسین سلیمی، زهرا کاتب، زهرا ثابتی، علی ملازمانی، خدابخش احمدی، اسفندیار آزاد
، afa1337@yahoo.com
چکیده:   (26506 مشاهده)

اهداف. این مقاله بخشی از نتایج یک پژوهش است که با هدف بررسی سطح سلامت روانی در گزینش نیروی انسانی سپاه در سال 1380 انجام شده است.

روش ها. بدین منظور 430 نفر از افرادی که تازه وارد سپاه شده و دوره آموزشی را طی می‌کردند از نیروهای زمینی، هوایی، دریایی، مقاومت، قدس و دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا … «عج» به‌طور تصادفی انتخاب و با استفاده از پرسشنامه مشخصات فردی و چک لیست علایم مرضی ( SCL-90-R ) مورد بررسی قرار گرفتند . داده‌های به‌دست آمده با آزمون T ، تحلیل واریانس یک‌طرفه و آزمون کمترین اختلاف معنی‌دار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته ها. نتایج به‌دست آمده بیانگر آن است که میانگین سن افراد مورد مطالعه 85/21 سال و انحراف معیار آن 07/3 می‌باشد. از نظر سلامت روانی، بیشترین مشکلات در کل نمونه مربوط به سوء‌ظن و بدبینی، حالت‌های وسواسی- اجباری و حساسیت در روابط متقابل و کمترین آن‌ها مربوط به ترس مرضی، پرخاشگری، شکایت‌های جسمانی و اضطراب بود. به‌علاوه میانگین جمع علایم مرضی در کل نمونه 72/28 و انحراف معیار آن 53/18 بود . در این رابطه بیشترین علایم مربوط به افراد جذب شده توسط نیروی زمینی و کمترین آن مربوط به دانشگاه بود که تفاوت معنی‌داری از این لحاظ بین گروه‌های مورد نظر وجود داشت . همچنین با توجه به نقطه برش برای سلامت روانی، 9/81 درصد به‌عنوان افراد سالم و 1/18 درصد به‌عنوان افرادی که با مشکلاتی از لحاظ سلامت روانی روبه‌رو بودند شناخته شدند .

نتیجه گیری. نتایج مقایسه این دو گروه بر اساس خرده مقیاس‌های پرسشنامه SCL-90-R بیانگر تفاوت معنی‌دار در همه موارد بود . نتایج به‌دست آمده نشان دهنده ضرورت بررسی سطح سلامت روانی در گزینش نیروی انسانی است. لذا، بر اساس یافته‌های این پژوهش، پیشنهاد می‌گردد، سطح سلامت روانی مورد توجه بیشتر مسئولین گزینش قرار گیرد. 

واژه‌های کلیدی: گزینش نیروی انسانی، سلامت روانی، کارکنان سپاه، نیروهای پنجگانه
متن کامل [PDF 150 kb]   (3263 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۸۵/۱۱/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fathi Ashtiani A., Salimi SH., Kateb Z., Sabeti Z., Mollazamani A., Ahmadi Kh. et al . Necessity of Evaluating Mental Health Level of Recruits. J Mil Med. 2004; 6 (2) :77-82
URL: http://militarymedj.ir/article-1-131-fa.html

فتحی آشتیانی علی، سلیمی سید حسین، کاتب زهرا، ثابتی زهرا، ملازمانی علی، احمدی خدابخش و همکاران.. ضرورت بررسی سطح سلامت روانی در گزینش نیروی انسانی در سپاه. مجله طب نظامی. 1383; 6 (2) :77-82

URL: http://militarymedj.ir/article-1-131-fa.htmlدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3897