[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 111-115 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر ورزش بر تغییرات لاکتات خون و بزاق در مصدومین شیمیایی و افراد سالم
علیرضا عسگری، حسینعلی مهرانی، مصطفی قانعی، اصغر قاسمی، رضا رضایی، روح‌ا… میری
چکیده:   (23191 مشاهده)

اهداف. آستانه لاکتات که معرف ظرفیت ورزش در افراد است، بالاترین میزان مصرف اکسیژن در طی ورزش بدون بروز اسیدوز لاکتیک می‌باشد. استاندارد طلایی برای تعیین آستانه لاکتات، اندازه‌گیری آن در خون است. گزارش شده است که در افراد ورزشکار اندازه‌گیری لاکتات بزاق می‌تواند به‌عنوان یک روش غیر تهاجمی جایگزین اندازه‌گیری لاکتات خون گردد. این مطالعه طراحی شد تا مشخص کند که آیا اندازه‌گیری لاکتات بزاق در مصدومین شیمیایی می‌تواند جایگزین اندازه‌گیری لاکتات خون گردد.

روش ها. در این تحقیق 17 مصدوم شیمیایی به‌طور تصادفی انتخاب شدند. آن‌ها پس از یک دوره دو دقیقه‌ای برای گرم کردن، تا حد ممکن روی ارگومتر پدال زدند تا دیگر قادر به ادامه این کار نبودند. لاکتات خون و بزاق قبل، بلافاصله بعد و سی دقیقه بعد از ورزش اندازه‌گیری شد و با گروه کنترل که افراد سالم بودند و از نظر سن و جنس متناسب شده بودند، مقایسه گردید.

یافته ها. نتایج نشان داد که اگرچه لاکتات خون و بزاق بعد از ورزش در هر دو گروه افزایش می‌یابد (05/0 p< )، اما این افزایش، همبستگی معناداری را بین لاکتات خون و بزاق نشان نداد.

نتیجه گیری.در مجموع بر اساس نتایج این مطالعه می‌توان گفت: اندازه‌گیری لاکتات بزاق نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای سنجش لاکتات خون باشد. 

واژه‌های کلیدی: لاکتات، بزاق، مصدومین شیمیایی
متن کامل [PDF 128 kb]   (3525 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۸۵/۱۱/۲۳


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asgari A., Mehrani H., Ghanei M., Qasemi A., Rezaee R., Miri R.. Blood and Saliva Lactate Levels Change in the Chemically Injured and Healthy Individuals in Response to Incremental Exercise. J Mil Med. 2004; 6 (2) :111-115
URL: http://militarymedj.ir/article-1-138-fa.html

عسگری علیرضا، مهرانی حسینعلی، قانعی مصطفی، قاسمی اصغر، رضایی رضا، میری روح‌ا…. اثر ورزش بر تغییرات لاکتات خون و بزاق در مصدومین شیمیایی و افراد سالم . مجله طب نظامی. 1383; 6 (2) :111-115

URL: http://militarymedj.ir/article-1-138-fa.htmlدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3897