[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 18 شماره 4 صفحات 299-307 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل ایجاد کننده استرس از دیدگاه قرآن و احادیث
اسفندیار آزاد مرزآبادی، یوسف اعظمی*
دانشجوی دکتری تخصصی روانشناسی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، aazami67@gmail.com
چکیده:   (4916 مشاهده)

زمینه و هدف: نظریه ­های روان­شناختی موجود علل متفاوتی را به عنوان عوامل ایجاد کننده استرس ذکر کرده­ اند و از سوی دیگر، کمتر از بعد مذهبی و معنوی به این مسئله توجه نموده ­اند. بنابراین، پژوهش حاضر با هدف بررسی عوامل ایجاد کننده استرس از دیدگاه قرآن کریم و احادیث انجام شد.

روشها: روش پژوهش براساس چارچوب حاکم، از نوع روش کیفی است که از روش تحلیل محتوای عرفی آیات قرآن و احادیث استفاده شده است. در روش تحلیل محتوا با توجه به آن که متن مورد بررسی قرار می­گیرد به جای جامعه تحقیق از عبارت «انتخاب منابع تحلیل» استفاده می­شود، که منابع تحلیل در این پژوهش قرآن کریم، میزان الحکمه، اصول کافی و تفسیر موضوعی قرآن کریم اثر جوادی آملی بود. در ابتدا از نظر متخصصان علوم قرآنی صرفا برای استخراج نوع عبارت­ها و همچنین نحوه استخراج آنها استفاده شد. سپس کلید واژه­ های معادل استرس به زبان عربی در منابع اسلامی (شامل اّنذّر، اّلیم، کّبّد، نضطّر، الباساء، الْمِحَنِ، خشی، معصیه، حزن، ضّنکا، الضُر، ضراء، الأسَفُ، اَلْحُزْنُ، مَغْموُمٌ، مشّفِق)، مشخص شدند. سپس از طریق کدگذاری باز هریک از واحدهای تحلیل، اطلاعات وارد برگه­ های کدگذاری شدند. در مرحله بعد، از طریق مصاحبه و تهیه پنل متخصص (Expert panel) براساس مقوله­ های استخراج شده از آیات، احادیث و تفسیر موضوعی، به 20 نفر از متخصصان و روانشناسان آشنا به منابع دینی و روانشناسی مراجعه شد، و از آنها در زمینه طبقه­ بندی عبارت­ها در مقوله­ های مشخص و همچنین اولویت­ بندی مقوله­ ها، خواسته شد تا نظر خود را ارائه دهند. سپس برای دستیابی به پایایی بین کدگذاران پس از تعریف روشنی از مقوله­ ها و آموزش 3 نفر از متخصصان برای کدگذاری مقوله­ ها، میزان توافق (پایایی) بین کدگذاران 76درصد برآورد شد. در نهایت، براساس مقوله­ های کارشناسان، یک الگوی مفهومی شماتیک از آنها استخراج شد.

یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که لذات دنیوی (دنیاطلبی و دل­بستگی به آن)، تعجیل (عجله کردن)، روی گردانی از یاد خدا، نداشتن تاب­آوری، شایعه پراکنی، مشکلات اقتصادی، بی توجهی به نماز، آرزوهای طولانی، نداشتن خوف خدا، ازدواج نکردن، یأس و ناامیدی، کفران نعمت، حسد و کینه از عوامل ایجادکننده استرس می­باشد.

نتیجه‌گیری: بر اساس یافته­ های پژوهش می­توان نتیجه گرفت که از دیدگاه منابع دینی عوامل ذکر شده، عمده ­ترین علل ایجاد کننده استرس را در بر می­گیرند. بنابراین توجه به این عوامل می­تواند به درمانگران و مراجعان در شناخت ماهیت استرس و ارائه راهکارهای درمانی بر این اساس، کمک کند.

واژه‌های کلیدی: عوامل ایجاد کننده استرس، منابع دینی، قرآن
متن کامل [PDF 441 kb]   (9944 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1395/8/10 | پذیرش: 1395/11/2 | انتشار: 1395/11/30
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azad Marzabadi E, Aazami Y. Factors Causing Stress from the Perspective of Quran and Hadith . J Mil Med. 2017; 18 (4) :299-307
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1482-fa.html

آزاد مرزآبادی اسفندیار، اعظمی یوسف. عوامل ایجاد کننده استرس از دیدگاه قرآن و احادیث. مجله طب نظامی. 1395; 18 (4) :299-307

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1482-fa.htmlدوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4269