[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 168-158 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه فرسودگی شغلی و کیفیت زندگی در کارکنان نظامی با و بدون فعالیت بدنی
میثم شاه حسینی، سید محمد کاظم واعظ موسوی*
استاد، دانشگاه جامع امام حسین (ع)، تهران، ایران ، Email: mohammadvaezmousavi@chmail.ir‏
چکیده:   (4838 مشاهده)
زمینه و هدف: آسیب‌های ناشی از اشتغال ممکن است موجب فرسودگی شغلی و کاهش کیفیت زندگی شود. توجه به راهکارهای مقابله‌ با این پدیده، مانند فعالیت ­بدنی یکی از اهداف کلی هر سازمان است، هدف از پژوهش حاضر مقایسه فرسودگی شغلی و کیفیت زندگی در کارکنان با و بدون فعالیت بدنی یکی از مراکز علمی نظامی بود.
روش‌ها: در این پژوهش علی- مقایسه‌ای کارکنان نظامی، بر حسب نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و ابتدا با پرسشنامه فعالیت بدنی شارکی به دو گروه فعال و غیرفعال تقسیم‌شده و سپس دو پرسشنامۀ فرسودگی شغلی مسلش و پرسشنامۀ کیفیت زندگی بهداشت جهانی را تکمیل نمودند. برای تحلیل داده ها از روش تحلیل واریانس چند متغیری با کمک نرم افزاز SPSS 20 استفاده شد.
یافته‌ها: در این پژوهش تعداد 100 فرد نظامی با میانگین و انحراف استاندارد 6/8±9/40 سال مورد مطالعه قرار گرفتند که به دو گروه فعال (54 نفر) و غیرفعال (43 نفر) تقسیم‌ شدند. تحلیل واریانس چند متغیره نشان داد افراد بدون فعالیت بدنی در متغیر فرسودگی شغلی و زیرمؤلفه‌های (خستگی عاطفی، مسخ شخصیت) و افراد با فعالیت بدنی در زیر مؤلفۀعملکرد شخصی میانگین بالاتری را کسب نمودند؛ هم‌چنین در متغیر کیفیت زندگی، افراد با فعالیت بدنی در دو نمرۀ کلی سلامت جسمانی و سلامت روان به همراه زیر مؤلفه‌های آن (کارکرد جسمانی، بهزیستی هیجانی، کارکرد اجتماعی و سلامت عمومی) و افراد بدون فعالیت بدنی در (اختلال نقش به خاطر سلامت جسمانی، اختلال نقش به خاطر سلامت هیجانی و درد) میانگین بالاتری نشان دادند. در زیر مؤلفۀ انرژی/خستگی تفاوت معناداری مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: یافته‌ها حاکی از آن است که فعالیت بدنی ظرفیت کارکنان نظامی را در جهت بهبود کیفیت زندگی و مقابله با فرسودگی شغلی افزایش داده است. لذا پیشنهاد می‌شود که فعالیت بدنی به‌عنوان بخشی از برنامه‌های راهبردی مراکز نظامی به‌منظور افزایش بهره‌وری کارکنان مورداستفاده قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: اشتغال، نظامی، فعالیت بدنی، فرسودگی شغلی، کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 817 kb]   (2511 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1395/8/11 | پذیرش: 1396/4/4 | انتشار: 1396/6/16
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shahhosseini M, Vaez Mousavi S M K. Comparing Job Burnout and Quality of Life in Physically Active and Inactive Military Personnel. J Mil Med. 2017; 19 (2) :158-168
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1483-fa.html

شاه حسینی میثم، واعظ موسوی سید محمد کاظم. مقایسه فرسودگی شغلی و کیفیت زندگی در کارکنان نظامی با و بدون فعالیت بدنی. مجله طب نظامی. 1396; 19 (2) :168-158

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1483-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4374