[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 142-135 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط تجارب معنوی روزانه با استرس ادارک شده در همسران جانبازان استرس پس از سانحه جنگی
حمید حجتی، اعظم ساربانی، خلیل علی محمد زاده*
گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران ، dr_khalil_amz@yahoo.com
چکیده:   (4464 مشاهده)
زمینه و هدف: همسران جانبازان اختلال استرس پس از سانحه جنگی قربانیان غیرمستقیم جنگ می باشند. که در طول زندگی استرس های زیادی را تجربه می کنند. در این میان تجارب معنوی روزانه می توان به عنوان مکانیسم دفاعی و روش حل مسئله در بحران ها و مشکلات زندگی باشد. لذا این مطالعه با هدف بررسی ارتباط ارتباط تجارب معنوی روزانه با استرس ادارک شده در همسران جانبازان استرس پس از سانحه جنگی انجام گرفت.
روش‌ها: این مطالعه توصیفی همبستگی با روش نمونه گیری تصادفی ساده بر روی 187 نفر از همسران جانبازان استرس پس از سانحه جنگی شهر کاشان در سال 1395 انجام گرفت. ابزار گرداوری اطلاعات پرسشنامه تجارب معنوی روزانه (DSES) و پرسشنامه استرس ادارک شده Perceived stress scale بود که به روش خودگزارش دهی جمع اوری شد. توسط امار توصیفی (جداول، میانگین و انحراف معیار) و  امار استنباطی (ضریب همبستگی اسپیرمن، من ویتنی) تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: میانگین سن همسران جانبازان 3/3±6/47 سال بود. تجارب معنوی روزانه 9/6±5/31 و میزان استرس ادراک شده 6/2±6/30 بود. ازمون ضریب همبستگی اسپیرمن بین تجارب معنوی روزانه با استرس ادارک شده ارتباط معنی داری را نشان داد طوری که با افزایش میزان تجارب معنوی روزانه میزان استرس ادراک شده در همسران جانبازان کاهش پیدا می نمود.
نتیجه‌گیری: با توجه به تاثیرتجارب معنوی روزانه بر کاهش استرس در همسران جانبازان و توجه به بافت فرهنگی و اعتقادات مذهبی و معنوی مردم ایران و اینکه معنویت و مذهب می تواند به عنوان یک روش مقابله ای با استرس و بحران های زندگی باشد که در بروز ناملایمت ها و سختی های زندگی به خصوص در زمان بیماری های مزمن بیشتر اهمیت پیدا می کند. از این  روش هابرای سازگاری و بهبود کیفیت زندگی همسران جانبازان استفاده نمود.
واژه‌های کلیدی: تجارب معنوی روزانه، استرس ادارک شده، همسران، جانبازان، استرس پس از سانحه جنگ
متن کامل [PDF 607 kb]   (1592 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1395/10/17 | پذیرش: 1396/3/1 | انتشار: 1396/6/16
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hojjati H, Sarbani A, Alimmohammadzadeh K. The Relationship between Daily Spiritual Experiences and Perceived Stress in the Spouses of War Veterans with Post-traumatic Stress. J Mil Med. 2017; 19 (2) :135-142
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1578-fa.html

حجتی حمید، ساربانی اعظم، علی محمد زاده خلیل. ارتباط تجارب معنوی روزانه با استرس ادارک شده در همسران جانبازان استرس پس از سانحه جنگی. مجله طب نظامی. 1396; 19 (2) :142-135

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1578-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4374