[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 19 شماره 3 صفحات 253-262 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین راهبردهای توسعه آموزش علوم پزشکی در یک دانشکده پزشکی نظامی
جمال اخوان مقدم، مرضیه لک، غلامحسین علیشیری، حسن گودرزی، سید جلال مدنی، علی زارعی، امین سهرابی، مازیار کرمعلی
چکیده:   (1834 مشاهده)
زمینه و هدف: آموزش علوم پزشکی به سبب نیاز به عرصه های متنوع یادگیری در گستره وسیع سلامت و بیماری از ویژگی های خاصی برخوردار است. این مطالعه با هدف تحلیل محیطی و ارائه راهبردهای موثر در توسعه آموزش پزشکی در یک دانشکده پزشکی نظامی انجام شد.
روش‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی- مقطعی در سال 1395 بود که با مدل سوات (SWOT) از طریق بررسی عوامل داخلی (نقاط قوت و ضعف) و عوامل خارجی (فرصت ها و تهدیدها) در یک دانشکده پزشکی، با مشارکت 42 نفر از اعضاء هیئت علمی، خبرگان و ذینفعان یک دانشکده در ایران به شیوه هدفمند انجام شد. گردآوری داده ها از طریق مرور اسناد، جلسات بحث گروهی متمرکز و پرسشنامه های استاندارد برنامه ریزی استراتژیک انجام شد. داده ها با استفاده از تحلیل محتوا و آمار توصیفی در قالب مدل توز تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: با امتیاز بندی حاصل از عوامل داخلی و خارجی دانشکده 12 راهبرد موثر در توسعه آموزش پزشکی تدوین شد. راهبردهای: تحول کمی و کیفی برنامه های آموزشی و ارتقای جایگاه برتر علمی آموزشی در کشور و منطقه؛ تبدیل شدن به  قطب علمی- آموزشی در زمینه علوم پایه، بالینی و طب نظامی و توسعه رشته ها و مقاطع آموزشی با گرایشهای جدید و علوم بین رشته ای به ترتیب اولویت های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج بدست آمده از ارزیابی و تحلیل محیطی دانشکده پزشکی نظامی در حوزه آموزش علوم پزشکی، موقعیت استراتژیک دانشکده رقابتی است. لذا این دانشکده برای رسیدن به وضعیت مطلوب از طریق راهبردهای توسعه ای باید تلاش بیشتری نماید.
واژه‌های کلیدی: آموزش پزشکی، راهبرد، مدلSWOT، توسعه.
متن کامل [PDF 805 kb]   (628 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۳۱


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Akhavan Moghadam J, Lak M, Alishiri G, Ghodarzi H, Madani S J, Zarei A, et al . Strategies for Development of Medical Education Sciences in a Military Medical Faculty. J Mil Med. 2017; 19 (3) :253-262
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1591-fa.html

اخوان مقدم جمال، لک مرضیه، علیشیری غلامحسین، گودرزی حسن، مدنی سید جلال، زارعی علی، و همکاران.. تدوین راهبردهای توسعه آموزش علوم پزشکی در یک دانشکده پزشکی نظامی. مجله طب نظامی. 1396; 19 (3) :253-262

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1591-fa.htmlدوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3991