[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 161-154 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین وضعیت آمادگی جسمانی با برآورد انتزاعی از آن در نیروهای نظامی
حمید اراضی*، علی پناهی
دانشیار فیزیولوژی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران ، hamidarazi@yahoo.com
چکیده:   (5383 مشاهده)
زمینه و هدف: آمادگی جسمانی به عنوان یکی از عوامل مؤثر در سلامت نیروهای نظامی و ذهنیت صحیح از آن در راستای عملکرد مطلوب شغلی از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است. بر این اساس، هدف از پژوهش حاضر بررسی ارتباط بین وضعیت آمادگی جسمانی با برآورد انتزاعی از آن در نیروهای نظامی بود.
روش‌ها: در این پژوهش توصیفی 60 نفر (30 مرد و 30 زن)، از پایوران نیروهای زمینی سپاه بر اساس جدول اودینسکی و به صورت تصادفی انتخاب شدند و پرسشنامه برآورد انتزاعی از آمادگی جسمانی دلیگنرس و همکاران را کامل کردند. متغیرهای مورد اندازه‌گیری شامل مشخصات بدنی از قبیل وزن، قد، شاخص توده بدن و درصد چربی و فاکتورهای آمادگی جسمانی شامل: استقامت قلبی-تنفسی (شاتل ران)، قدرت فشردن دست و کل بدن (دینانومتر)، انعطاف پذیری (خمش به جلو) و ترکیب بدن (ضخامت چربی زیر پوستی سه نقطه­ای) بودند.  در نهایت، برای تعیین ارتباط بین برآورد انتزاعی از فاکتورهای آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی و مقدار واقعی آن و همچنین مقایسه‌ متغیرهای آمادگی جسمانی وابسته به سلامتی بین پایوران مرد و زن از روش­های آماری ضریب همبستگی پیرسون و t مستقل استفاده شد.
یافته‌ها: یافته­ ها نشان داد بین برآورد انتزاعی و وضعیت واقعی از عوامل  و کل آمادگی جسمانی در بین زنان نظامی رابطه معکوس و معنادار (05/0P˂) (بجز قدرت عضلانی) و در مردان نظامی رابطه مستقیم ولی غیرمعنادار (بجز استقامت قلبی-تنفسی و انعطاف­ پذیری) وجود دارد. به عبارت دیگر، زنان و مردان نظامی برآورد درستی از وضعیت آمادگی جسمانی­شان نداشتند.
نتیجه‌گیری: با توجه به برآورد انتزاعی نادرست از شاخص­های آمادگی جسمانی در نیروهای نظامی مورد پژوهش، شرکت در فعالیت­های بدنی جهت ارتقاء سطح آمادگی بدنی و تجانس ارزیابی انتزاعی افراد از میزان آمادگی جسمانی واقعی ضروری به نظر می­رسد.
واژه‌های کلیدی: برآورد انتزاعی، آمادگی جسمانی، عملکرد، نیروهای نظامی.
متن کامل [PDF 612 kb]   (2177 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1395/11/9 | پذیرش: 1396/12/12 | انتشار: 1397/2/20
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Arazi H, Panahi A. The Relationship between Physical Fitness and its Perceived Estimation in Military Forces. J Mil Med. 2018; 20 (2) :154-161
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1595-fa.html

اراضی حمید، پناهی علی. ارتباط بین وضعیت آمادگی جسمانی با برآورد انتزاعی از آن در نیروهای نظامی. مجله طب نظامی. 1397; 20 (2) :161-154

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1595-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4414