[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 20، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) ::
جلد 20 شماره 5 صفحات 500-508 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی خطاهای پزشکی بخش اورژانس در بیمارستان های نظامی با استفاده از روش تاپسیس
مرتضی عصاری، محمدکریم بهادری، خلیل علیمحمدزاده
مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، bahadori_57@yahoo.com
چکیده:   (845 مشاهده)
زمینه و هدف: بخش اورژانس به دلیل مواجهه با انبوهی از مراجعین و دریافت بیماران بدحال از مهم‌ترین بخش‌ها بشمار می‌آید و به تبع آن خطاهای پزشکی در این بخش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و می‌توانند تمامی روند درمان و دریافت خدمات توسط بیمار را تحت‌الشعاع خود قرار دهند؛ لذا این پژوهش با هدف پیش بینی خطاهای پزشکی بخش اورژانس انجام گردیده است.
روش‌ها: مطالعه حاضر یک مطالعه توصیفی است که به روش ترکیبی در نیمه اول سال 1397 انجام گرفته است. جامعه پژوهش شامل پزشکان و پرستاران 4 بیمارستان منتخب نظامی شهر تهران بود. مطالعه شامل دو فاز بود که در فاز اول جهت شناسایی خطاها از تکنیک دلفی و در فاز دوم جهت اولویت بندی خطاها از پرسشنامه محقق ساخته و روش تاپسیس استفاده گردید. داده ها با استفاده از نرم افزارهای SPSS 21.0  و TOPSIS مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: خطاهای پزشکی بخش اورژانس برای بیماران در 6 گروه اصلی شامل خطاهای تشخیصی، خطاهای دارویی، خطاهای آزمایشگاهی، خطاهای درمانی، مراقبتی و پرستاری، خطاهای تجهیزات پزشکی و خطاهای رادیولوژی گروه بندی گردید. خطاهای دارویی با ضریب نزدیکی 0.879 و خطاهای رادیولوژی با ضریب نزدیکی 0 به ترتیب در اولویت ها اول و آخر خطاهای پزشکی در بخش اورژانس قرار دارند.
نتیجه‌گیری: با توجه به وزن خطاهای دارویی در خطاهای پزشکی بخش اورژانس، ضرورت دارد که مدیران این مهم را مورد توجه قرار داده و از طریق اصلاح فرآیندها، آموزش مناسب و تدوین دستورالعمل های مناسب، زمینه را برای کاهش این خطاها فراهم سازند.
واژه‌های کلیدی: پیش بینی، خطاهای پزشکی، اورژانس، تاپسیس، بیمارستان نظامی.
متن کامل [PDF 681 kb]   (223 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Assari M, Bahadori M, Alimohammadzadeh K. The Prediction of Medical Errors in the Emergency Department of The Military Hospitals Using the TOPSIS technique. J Mil Med. 2018; 20 (5) :500-508
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2028-fa.html

عصاری مرتضی، بهادری محمدکریم، علیمحمدزاده خلیل. پیش‌بینی خطاهای پزشکی بخش اورژانس در بیمارستان های نظامی با استفاده از روش تاپسیس. مجله طب نظامی. 1397; 20 (5) :500-508

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2028-fa.htmlدوره 20، شماره 5 - ( آذر و دی 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3897