[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 20، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) ::
جلد 20 شماره 6 صفحات 635-644 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه تمایزیافتگی خود و طرحواره ناسازگار اولیه با مولفه‌های عملکرد خانواده در زنان نظامیان شهر تهران
حسین کشاورز افشار، الهه قنبریان، سید جلیل جبلی، سید حسن سعادت
مرکز تحقیقات علوم رفتاری، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران ، saadat350@gmail.com
چکیده:   (982 مشاهده)
زمینه و هدف: تحقیقات نشان می­دهد با توجه به پیوستگی زندگی کاری و خانوادگی، توجه به زندگی خانوادگی مشاغل نظامی و اثرات آن بر روابط زناشویی مهم تلقی می­شود. از این رو پژوهش حاضر بدنبال آن است که رابطه تمایز یافتگی و طرح واره‌های ناسازگار اولیه با مؤلفه­ های عملکرد خانواده در زوجین خانواده­ های نظامی مقیم شهر تهران را مطالعه نماید.
روش‌ها: روش پژوهش از نوع کمی و بر اساس هدف، توصیفی و از نوع همبستگی می‌باشد. جامعه پژوهش را زنان متاهل خانه­ دار در خانواده‌های نظامی در شهر تهران در سال 1396 تشکیل داده‌اند، که 325 نفر به روش نمونه­ گیری در­دسترس غیرتصادفی با در­نظر گرفتن معیارهای ورود و خروج انتخاب گردیدند. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه تمایزیافتگی خود، پرسشنامه عملکرد خانواده (FAD)، فرم کوتاه پرسشنامه پرسشنامه طرحواره ناسازگار اولیه یانگ (SQ-SF) بود. به منظور دسته­ بندی نمایش داده ­ها از آمار توصیفی (میانگین و انحراف معیار) و از آمار استنباطی (همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چند متغیره) به ­منظور تعیین همبستگی و قدرت پیش­بینی بین طرحواره ­های ناسازگار اولیه و تمایزیافتگی با عملکرد خانواده استفاده شده است.
یافته‌ها: تعداد 325 نفر از زنان متاهل خانه­ دار در خانواده‌های نظامی در شهر تهران، با میانگین سنی4/46 سال بررسی شدند. رابطه بین مولفه­ های طرحواره ناسازگار اولیه با مولفه­ های عملکرد خانواده در زنان نظامیان شهر تهران از نظر آماری معنادار است (01/0p<) و همچنین رابطه بین مولفه ­های تمایزیافتگی با مولفه­ های عملکرد خانواده از نظر آماری معنادار است (01/0p<).
نتیجه‌گیری: توصیه می­شود در شکل­ گیری طرح­واره ­ها در کودکی، خانواده­ ها دقت لازم را به عمل آورند تا طرح­واره­ های مثبتی در شخص شکل بگیرد تا در آینده عملکرد خانوادگی مطلوبی را ارائه دهد. باتوجه به معناداری ارتباط بین تمایز­یافتگی و عملکرد خانواده می­توان نتیجه گرفت که سلامت روانی فرد در گرو سطح تفکیک از این نظام حاکم بر خانواده است که تمایز­یافتگی نام دارد؛ یعنی هرچقدر سطح تمایز­یافتگی بالاتر باشد در عملکرد خانواده تأثیر می­گذارد و سلامت روانی زنان متاهل در خانواده ­های نظامی را بالاتر می ­برد.
واژه‌های کلیدی: تمایزیافتگی خود، طرحواره‌های ناسازگار اولیه، عملکرد خانواده، خانواده های نظامی.
متن کامل [PDF 784 kb]   (230 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Keshavarz-Afshar H, Ghanbarian E, Jebeli S J, Saadat S H. The Relationship between Differentiation of Self and Early Maladaptive Schemas with Family Performance Components among the Military Women Residing in Tehran, Iran. J Mil Med. 2019; 20 (6) :635-644
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2042-fa.html

کشاورز افشار حسین، قنبریان الهه، جبلی سید جلیل، سعادت سید حسن. رابطه تمایزیافتگی خود و طرحواره ناسازگار اولیه با مولفه‌های عملکرد خانواده در زنان نظامیان شهر تهران. مجله طب نظامی. 1397; 20 (6) :635-644

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2042-fa.htmlدوره 20، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3921