[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 20، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) ::
جلد 20 شماره 6 صفحات 644-635 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه تمایزیافتگی خود و طرحواره ناسازگار اولیه با مولفه‌های عملکرد خانواده در زنان نظامیان شهر تهران
حسین کشاورز افشار، الهه قنبریان، سید جلیل جبلی، سید حسن سعادت*
مرکز تحقیقات علوم رفتاری، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران ، saadat350@gmail.com
چکیده:   (4803 مشاهده)
زمینه و هدف: تحقیقات نشان می­دهد با توجه به پیوستگی زندگی کاری و خانوادگی، توجه به زندگی خانوادگی مشاغل نظامی و اثرات آن بر روابط زناشویی مهم تلقی می­شود. از این رو پژوهش حاضر بدنبال آن است که رابطه تمایز یافتگی و طرح واره‌های ناسازگار اولیه با مؤلفه­ های عملکرد خانواده در زوجین خانواده­ های نظامی مقیم شهر تهران را مطالعه نماید.
روش‌ها: روش پژوهش از نوع کمی و بر اساس هدف، توصیفی و از نوع همبستگی می‌باشد. جامعه پژوهش را زنان متاهل خانه­ دار در خانواده‌های نظامی در شهر تهران در سال 1396 تشکیل داده‌اند، که 325 نفر به روش نمونه­ گیری در­دسترس غیرتصادفی با در­نظر گرفتن معیارهای ورود و خروج انتخاب گردیدند. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه تمایزیافتگی خود، پرسشنامه عملکرد خانواده (FAD)، فرم کوتاه پرسشنامه پرسشنامه طرحواره ناسازگار اولیه یانگ (SQ-SF) بود. به منظور دسته­ بندی نمایش داده ­ها از آمار توصیفی (میانگین و انحراف معیار) و از آمار استنباطی (همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون چند متغیره) به ­منظور تعیین همبستگی و قدرت پیش­بینی بین طرحواره ­های ناسازگار اولیه و تمایزیافتگی با عملکرد خانواده استفاده شده است.
یافته‌ها: تعداد 325 نفر از زنان متاهل خانه­ دار در خانواده‌های نظامی در شهر تهران، با میانگین سنی4/46 سال بررسی شدند. رابطه بین مولفه­ های طرحواره ناسازگار اولیه با مولفه­ های عملکرد خانواده در زنان نظامیان شهر تهران از نظر آماری معنادار است (01/0p<) و همچنین رابطه بین مولفه ­های تمایزیافتگی با مولفه­ های عملکرد خانواده از نظر آماری معنادار است (01/0p<).
نتیجه‌گیری: توصیه می­شود در شکل­ گیری طرح­واره ­ها در کودکی، خانواده­ ها دقت لازم را به عمل آورند تا طرح­واره­ های مثبتی در شخص شکل بگیرد تا در آینده عملکرد خانوادگی مطلوبی را ارائه دهد. باتوجه به معناداری ارتباط بین تمایز­یافتگی و عملکرد خانواده می­توان نتیجه گرفت که سلامت روانی فرد در گرو سطح تفکیک از این نظام حاکم بر خانواده است که تمایز­یافتگی نام دارد؛ یعنی هرچقدر سطح تمایز­یافتگی بالاتر باشد در عملکرد خانواده تأثیر می­گذارد و سلامت روانی زنان متاهل در خانواده ­های نظامی را بالاتر می ­برد.
واژه‌های کلیدی: تمایزیافتگی خود، طرحواره‌های ناسازگار اولیه، عملکرد خانواده، خانواده های نظامی.
متن کامل [PDF 784 kb]   (2983 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1397/7/1 | پذیرش: 1397/9/23 | انتشار: 1398/2/18
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Keshavarz-Afshar H, Ghanbarian E, Jebeli S J, Saadat S H. The Relationship between Differentiation of Self and Early Maladaptive Schemas with Family Performance Components among the Military Women Residing in Tehran, Iran. J Mil Med. 2019; 20 (6) :635-644
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2042-fa.html

کشاورز افشار حسین، قنبریان الهه، جبلی سید جلیل، سعادت سید حسن. رابطه تمایزیافتگی خود و طرحواره ناسازگار اولیه با مولفه‌های عملکرد خانواده در زنان نظامیان شهر تهران. مجله طب نظامی. 1397; 20 (6) :644-635

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2042-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4419