[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 21، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 178-186 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی محیط داخلی و عوامل تاثیر بالا در یک دانشگاه‌ علوم پزشکی نظامی در شهر تهران
حامد حبشی، بهروز قاسمی*
گروه مدیریت بازرگانی، واحد تهران مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، Dr.BehroozGhasemi@yahoo.com
چکیده:   (495 مشاهده)
زمینه و هدف: تحلیل محیط داخلی سازمان یکی از عوامل مهم در تصمیم­گیری استراتژیک و نقطه شروع استقرار یک طرح بهبود به منظور ارتقای عملکرد سازمان است. هدف از مطالعه حاضر ارزیابی محیط داخلی با استفاده از مدل شناخت سازمانی وایزبورد (Weisbord) و شناسایی عوامل تاثیر بالا در افزایش عمکلرد سازمانی در یکی از دانشگاه­های علوم پزشکی نظامی تهران است.
روش‌ها: مطالعه مقطعی- تحلیلی حاضر در سال 1396در یکی از دانشگاه­های علوم پزشکی نظامی انجام شد. بدین منظور 268 نفر از کارکنان به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و به پرسشنامه استاندارد تحلیل محیط داخلی وایزبورد (Weisbord) پاسخ دادند؛ به این منظور پرسشنامه­ها پس از هماهنگی با مسئولین به صورت حضوری ضمن ارائه توضیح در خصوص موضوع تحقیق به کارکنان ارائه شد و پس از جمع­آوری پرسشنامه­ها داده­ها با استفاده از نرم افزار 18 SPSS با روش های آمار توصیفی و استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. همچنین برای شناسایی اولویت­های اصلاح عوامل تاثیر بالا در افزایش عملکرد سازمانی از روش میانگین و مرتب سازی آن در هر سوال استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که محیط داخلی دانشگاه علوم پزشکی نظامی مورد مطالعه، در ابعاد هدف­گذاری (486/5)، ساختار (087/5)، رهبری (257/5)، ارتباطات (211/5)، مکانیزم­های مفید (054/5) و نگرش به تغییر (001/5) در مقایسه با نمره برش 4، دارای قوت نسبی بود و در مکانیزم پاداش (462/4) در وضعیت قوت نبود.
نتیجه‌گیری: محیط داخلی دانشگاه علوم پزشکی نظامی مورد مطالعه در شهر تهران در وضعیت قوت نسبی شناسایی شد و نیاز است به عنوان یک اولویت در حوزه مکانیزم پاداش مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد. براساس نتایج به دست آمده، عوامل نفوذ بالا شامل تعیین اهداف شفاف از طریق مشارکت کارکنان، ایجاد انعطاف­پذیری بیشتر و تقسیم کار بهینه، اصلاح مکانیزم پاداش و پرداخت مبتنی بر عملکرد که تغییر را حمایت کند، افزایش مهارت­های رهبری و آموزش مهارت­های ارتباطی بین کارکنان می­­توانند به بهبود قوت سازمان کمک شایانی نمایند.
واژه‌های کلیدی: محیط داخلی، شناسایی، مدل وایزبورد، نظامی.
متن کامل [PDF 861 kb]   (117 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Habashi H, Ghasemi B. Diagnosis of internal environment and high penetration factors in a military medical sciences university in Tehran, Iran. J Mil Med. 2019; 21 (2) :178-186
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2130-fa.html

حبشی حامد، قاسمی بهروز. شناسایی محیط داخلی و عوامل تاثیر بالا در یک دانشگاه‌ علوم پزشکی نظامی در شهر تهران. مجله طب نظامی. 1398; 21 (2) :178-186

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2130-fa.htmlدوره 21، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977