[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 22، شماره 3 - ( خرداد 1399 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 221-234 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین و ارائه مدل مفهومی سیاستگذاری مقابله با شیوع چاقی در نظامیان جمهوری اسلامی ایران
ولی اله وحدانی نیا*
پژوهشگر ارشد دانشگاه علوم پزشکی ارتش، تهران، ایران ، vvnia@yahoo.com
چکیده:   (609 مشاهده)
زمینه و هدف: مطالعه حاضر، روایتی معرفتشناسانه از ماهیت جمعی مسأله شیوع چاقی در نظامیان است که با مرور دانش موجود و مسیرهای حال و آینده منجر به چاقی در نظامیان و شرح و بسط مفهومی آن، مدلی مفهومی جهت سیاستگذاری مقابله با چاقی ارائه میدارد. شیوع چاقی، چالشی جدی برای ماموریت نیروهای مسلح ایران است.
روش‌ها: با رویکردی ساختگرا، موضوعات زیر مرور گردید: ۱-درک شیوع چاقی در سطح فردی، ۲-رابطه سبک زندگی نظامی با شیوع چاقی ۳- تأثیرات شیوع چاقی در جامعه بر شایستگی رزمی سازمانهای نظامی.
یافتهها: شیوع چاقی محصول یک زمینه زندگی چاقی‌زا است و مسؤلیتپذیری فرد کفایت نمیکند. عدم تعادل انرژی (دریافتی) و (مصرفی) و ناپایداری روانشناختی عجین با حرفه نظامی، اضلاع مثلث چاقیزا در جوامع نظامی است. از طرفی، شیوع چاقی در جامعه، بخصوص در کودکان و نوجوانان و جوانان بعنوان نظامیان پایور یا وظیفه آینده و بطورخاص در فرزندان خانواده‌های نظامی بعنوان محتملترین داوطلبان آینده حرفه نظامی، ماموریت و شایستگی رزمی نیروهای مسلح را تهدید میکند.
نتیجهگیری: با فهم پیچیده سیستمی از ماهیت مسأله چاقی؛ بیولوژی و انتخابهای فردی، عملکرد تنظیمی سازمان نظامی، زمینه رفتاری، تأثیرات چاقی‌زای بخش‌های سیاستگذاری و بافتار فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، پنج سطح تعیین‌کننده چاقی در نظامیان میباشند که میتواند به پنج سطح سیاستگذاری مقابله با شیوع چاقی برگردانده شود. مهار و معکوسسازی روند شیوع چاقی، مستلزم صبر استراتژیک و کوششهای هماهنگ و همافزا و همکاری و مشارکت در همه سطوح و بخش‌ها نظامی و ملی است.
واژه‌های کلیدی: نظامیان، مدل مفهومی سیاستگذاری، مقابله با شیوع چاقی، امنیت ملی.
متن کامل [PDF 1455 kb]   (223 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1397/12/18 | پذیرش: 1398/11/10 | انتشار: 1399/3/1
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vahdaninia V. Introducing a Conceptual Policymaking Model for Tackling Obesity among the Military Personnel of Islamic Republic of Iran. J Mil Med. 2020; 22 (3) :221-234
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2183-fa.html

وحدانی نیا ولی اله. تبیین و ارائه مدل مفهومی سیاستگذاری مقابله با شیوع چاقی در نظامیان جمهوری اسلامی ایران. مجله طب نظامی. 1399; 22 (3) :221-234

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2183-fa.htmlدوره 22، شماره 3 - ( خرداد 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4162