[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 21، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) ::
جلد 21 شماره 6 صفحات 567-584 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین ابعاد و مؤلفه‌های آمادگی اورژانس بیمارستان‌های نظامی در اغتشاشات شهری
علیرضا محمدی نامقی ، سیدمرتضی حسینی شکوه ، محمدکریم بهادری ، احمد عامریون*
دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران ، AD_Amer_heli@yahoo.com
چکیده:   (1077 مشاهده)
زمینه و هدف: اورژانس بیمارستان­های نظامی به علت ماهیت وجودی خود یکی از مهمترین ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و درمانی به آسیب دیدگان در اغتشاشات شهری می ­باشد. هدف از این پژوهش شناسایی ابعاد و مؤلفه­ های آمادگی اورژانس بیمارستان­های نظامی در اغتشاشات شهری بود.
روش­ها: مطالعه از نوع کیفی بود که به روش تحلیل محتوی قراردادی انجام گرفت. جامعه مورد پژوهش شامل پزشکان، پرستاران، مدیران اورژانس 3 بیمارستان­ نظامی در شهر تهران با حداقل 15 سال سابقه کار بودند. نمونه گیری به صورت هدفمند با مصاحبه نیمه­ ساختاریافته شروع و به روش گلوله برفی تا رسیدن به حد اشباع (10 نفر) ادامه یافت. مصاحبه­ ها در بازه زمانی مهر 1397 الی بهمن 1397 انجام شد. مراحل مختلف طرح، یافته ­ها و مدل مفهومی پژوهش جهت اعتبارپذیری (روایی) و پایایی (انتقال پذیری) به تایید خبرگان رسید. داده ­ها در نرم افزار MAXQDA10 ثبت و تحلیل­ها انجام گردید.
یافته‌ها: پس از پیاده سازی مصاحبه­ ها، ابتدا 659 کد احصاء شد که پس از حذف هم پوشانی­ها تعداد 128 کد بدست آمد. در مرحله بعد کد­های استخراج شده در 7 بعد (تم) و 31 مؤلفه (ساب تم) طبقه بندی شد. ابعاد هفتگانه آمادگی به ترتیب شامل؛ فرماندهی و کنترل، برنامه منابع انسانی، پشتیبانی و مدیریت منابع، ارتباطات، حفاظت و امنیت، درمان و افزایش ظرفیت بود. در نهایت مدل مفهومی آمادگی اورژانس بیمارستان­های نظامی در اغتشاشات شهری برگرفته از یافته ­ها تدوین و به تایید خبرگان رسید.
نتیجه‌گیری: با توجه به مدل مفهومی بدست آمده از مطالعه که شامل 7 بعد (تم) اصلی بود، مؤلفه­ های آمادگی اورژانس­ها تقریبأ در اغلب بحران­ها مشابه به هم است ولی در اهمیت و اولویت بندی نسبت به هم متفاوت­ اند. در مدل آمادگی اورژانس بیمارستان­های نظامی در اغتشاشات شهری تفاوت قابل ملاحظه­ای خصوصأ از نظر حفاظت و امنیت وجود دارد که ضعف در این زمینه تأثیر بسزایی بر سایر ابعاد آمادگی خواهد گذاشت. از آنجایی که در بلایای طبیعی، عمدتا دیدگاه و عقاید مردم با کارکنان درمانی نظامی همسو و هم جهت است چالش­های قابل توجه در بعد حفاظت و امنیت وجود ندارد ولی بر عکس در اغتشاشات شهری، خصوصا اگر با موضوعات سیاسی همراه باشد به علت اختلاف عقاید و سایر مؤلفه­ های تاثیرگذار، تهدیدات جبران ناپذیری بر مصدومین، کارکنان، مراکز درمانی و نیز بر ادامه ناآرامی­ های شهری خواهد داشت.
واژه‌های کلیدی: آمادگی، بخش اورژانس، بیمارستان نظامی، ناآرامی شهری.
متن کامل [PDF 1128 kb]   (366 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1398/4/3 | پذیرش: 1398/7/16 | انتشار: 1398/9/11
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi-Namaghi A, Hosseini-Shokouh S, Bahadori M, Ameryoun A. Explaining the components and dimensions of emergency department preparedness in military hospitals against urban unrest. J Mil Med. 2019; 21 (6) :567-584
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2255-fa.html

محمدی نامقی علیرضا، حسینی شکوه سیدمرتضی، بهادری محمدکریم، عامریون احمد. تبیین ابعاد و مؤلفه‌های آمادگی اورژانس بیمارستان‌های نظامی در اغتشاشات شهری. مجله طب نظامی. 1398; 21 (6) :567-584

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2255-fa.htmlدوره 21، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4162