[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 22، شماره 1 - ( فروردین 1399 ) ::
جلد 22 شماره 1 صفحات 64-73 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش راهبردهای تنظیم هیجان در اختلالات هیجانی سربازان با سابقه تلاش‌های خودآسیبی (خودکشی و غیرخودکشی‌گرایانه)
سید حسن سعادت، سیده الناز موسوی، غلامرضا احمدی*، لیلا سالک ابراهیمی، افشار سیاحی، حسین زندی فر
دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران ، gholamrezaahmadi10@yahoo.com
چکیده:   (439 مشاهده)
زمینه و هدف: اقدام به خودکشی و خودزنی به عنوان یکی از ناخوشایندترین حوادث روانی و اجتماعی در نوجوانان و جوانان شناخته می‌شود که ممکن است در برخی از شرایط اجتماعی به معضلی مهم تبدیل شود؛ از این‌رو پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش راهبردهای تنظیم هیجان در اختلالات هیجانی سربازان با سابقه اقدام به خودکشی انجام شد.
روش‌ها: پژوهش حاضر یک مطالعه توصیفی است؛ جامعه مورد مطالعه تمام سربازانی بودند که بین سال­های 95 تا 96 (از مرداد 95 تا آبان 96) در سه مرکز نظامی ارتش (زنجان، قزوین و تهران) خدمت می‌کردند و سابقه رفتارهای خودآسیبی داشتند. تعداد 92 نفر از این سربازان که حداقل یکبار رفتارهای خودآسیبی در قالب جرح خویشتن و مصرف مواد (دارو) داشتند، بصورت سرشماری وارد مطالعه شدند. داده‌ها با استفاده از نسخه‌ کامپیوتری آزمون چند محوری بالینی میلون3 و فرم کوتاه پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان جمع آوری شدند.
یافته‌ها: تعداد 92 سرباز با میانگین سنی 7/5±19/33 سال، و میانگین طول خدمت 4/9±14/5 ماه حضور داشتند. بیش از 71% از آنها زیر دیپلم تا دیپلم بودند. نتایج حاصل از رگرسیون گام‌به‌گام نشان داد که راهبردهای سازگارانه و ناسازگارانه تنظیم هیجان می‌توانند بطور معنی‌داری بخشی از واریانس اختلال شخصیت افسرده (R2=0.11) و اضطراب (R2=0.11) را در سربازان با سابقه رفتارهای خودآسیبی پیش‌بینی و تبیین کنند.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌ها می‌توان نتیجه‌ گرفت که راهبردهای ناسازگارانه تنظیم ‌هیجان می‌تواند اختلالات هیجانی در سربازان با سابقه رفتارهای خودآسیبی را پیش بینی کند. لذا در جهت پیشگیری از برخی اقدامات ناخوشایند در این افراد می تواند موثر باشد.
واژه‌های کلیدی: سرباز، اقدام به خودکشی، تنظیم هیجان، اختلالات هیجانی.
متن کامل [PDF 1202 kb]   (138 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۸/۵/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۹/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saadat S H, Mousavi S E, Ahmadi G, Salek Ebrahimi L, Sayahi A, Zandifar H. The Role of Emotion Regulation Strategies in Emotional Disorders of Soldiers with History of Self-Harm Attempts (Suicidal and Non-Suicidal). J Mil Med. 2020; 22 (1) :64-73
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2280-fa.html

سعادت سید حسن، موسوی سیده الناز، احمدی غلامرضا، سالک ابراهیمی لیلا، سیاحی افشار، زندی فر حسین. نقش راهبردهای تنظیم هیجان در اختلالات هیجانی سربازان با سابقه تلاش‌های خودآسیبی (خودکشی و غیرخودکشی‌گرایانه). مجله طب نظامی. 1399; 22 (1) :64-73

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2280-fa.htmlدوره 22، شماره 1 - ( فروردین 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4106