[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 22، شماره 4 - ( تیر 1399 ) ::
جلد 22 شماره 4 صفحات 333-340 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اعتماد اجتماعی بیماران (قبل و بعد از بستری) به کادر درمانی (مورد مطالعه: بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد)
مهران پوزش ، علی حسن توفیقیان فر* ، وحید دستیار ، رامین مرادی ، بهنام منصوری
کارشناس ارشد پژوهشگری اجتماعی، مدرس دانشگاه پیام‌نور، تهران، ایران ، alitofighian7@gmail.com.
چکیده:   (35 مشاهده)
زمینه و هدف: اعتماد اجتماعی امروزه از ابعاد مهم سرمایه اجتماعی و ارتباطات انسانی است، که نقش بزرگی در توسعه و سلامت جوامع دارد. لذا هدف از این پژوهش مقایسه­ی اعتماد اجتماعی بیماران (قبل و بعد از بستری) به کادر درمانی بیمارستان­های استان کهگیلویه و بویراحمد می­باشد.
روش­ها: تعداد 400 نفر از بیماران بستری شده بیمارستان­های استان کهگیلویه و بویراحمد، به شیوه­ نمونه­گیری خوشه­ای چندمرحله­ای انتخاب شدند و با پرسشنامه محقق­ساخته اعتماد اجتماعی مورد ارزیابی قرار گرفتند. در این پژوهش بیمارانی وارد مطالعه شدند که (بنا به تصمیم کادر درمان) قرار بود حداقل یک روز در بیمارستان بستری و سپس ترخیص شوند.
یافته‌ها: اعتماد بیماران به پرستاران (بهیاران) و پرسنل اتاق عمل، قبل و بعد از بستری تفاوت معناداری ندارد (05/0­P>). اما اعتماد بیماران به پزشکان، قبل و بعد از بستری تفاوت معناداری دارد (05/0­P< به این صورت که اعتماد بیماران به پزشکان بعد از بستری حدود 0/27بالاتر رفته است. همچنین نشان داده شد که اعتماد بیماران به پرسنل پذیرش، قبل و بعد از بستری تفاوت معناداری دارد (05/0­P<به این صورت که اعتماد بیماران به پرسنل پذیرش بعد از بستری حدود 0/24پایین­تر رفته است.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه اعتماد بیماران به پرسنل اتاق عمل و پرسنل پذیرش بعد از فرایند درمان کاهش یافته است، بنابراین انتظار می­رود در این راستا اقداماتی در جهت افزایش و ارتقای اعتماد بیماران به این قشر از کادر درمان لحاظ شود.
واژه‌های کلیدی: اعتماد اجتماعی، پزشک، پرستار، پرسنل پذیرش، پرسنل اتاق عمل.
متن کامل [PDF 994 kb]   (17 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1398/8/5 | پذیرش: 1399/4/18 | انتشار: 1399/4/20
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pouzesh M, Tofighianfar A H, Dastyar V, Moradi R, Mansouri B. Comparison of Patients' Social Trust toward Medical Staff (Before and After Hospitalization); Subjects: Patients Admitted in Kohgiluyeh and Boyer-Ahmad Province Hospitals. J Mil Med. 2020; 22 (4) :333-340
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2332-fa.html

پوزش مهران، توفیقیان فر علی حسن، دستیار وحید، مرادی رامین، منصوری بهنام. مقایسه اعتماد اجتماعی بیماران (قبل و بعد از بستری) به کادر درمانی (مورد مطالعه: بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد). مجله طب نظامی. 1399; 22 (4) :333-340

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2332-fa.htmlدوره 22، شماره 4 - ( تیر 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4162