[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 2 - ( اردیبهشت 1401 ) ::
جلد 24 شماره 2 صفحات 1085-1075 برگشت به فهرست نسخه ها
شناسایی و کاربرد معیارهای نیازسنجی و اولویت بندی پروژه های بهداشت محیطی نیروهای نظامی براساس ماتریس وزنی و ارزیابی میدانی
افشین صادقی ، امیر میرشفیعی*
مرکز تحقیقات بهداشت نظامی، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران ، a_mirsh1@yahoo.com
چکیده:   (293 مشاهده)
زمینه و هدف: این مطالعه با هدف شناسایی معیارهای موثر بر اولویت‌­بندی پروژه­‌های بهداشت محیطی در نیروهای نظامی و نحوه اولویت‌بندی آن­‌ها انجام گرفت.
روشها: این مطالعه از نوع توصیفی می­‌باشد. در نتیجه مرور مبانی نظری و تلخیص آن، معیارهای نیازسنجی و اولویت‌­بندی پروژه­‌های بهداشت محیطی شناسایی شدند. سپس با دراختیار قرار دادن محتوای کلی پرسشنامه برای خبرگان، از نظرات اصلاحی و پیشنهادی آن­‌ها استفاده گردید. پس از طراحی چک لیست ارزیابی که شامل 16 معیار می­‌باشد، برای هریک از معیارها، زیرمعیارهای مربوطه طراحی گردید. برای ارزش­گذاری معیارها از اعداد 1،2،3 استفاده شده است. برای ارزش‌­گذاری زیرمعیارها، امتیازهای بین 1 تا 10 به آن­‌ها تعلق گرفت. وزن امتیازها از حاصل­ضرب وزن معیار در امتیاز آن به‌­دست آمد. با جمع بستن همه امتیازهای وزن داده شده، امتیاز کل هر یگان و مرکز به‌­دست آمد. یگانی و مرکزی که دارای امتیاز کل بالاتری کسب کرده باشد، بدین مفهوم است که از نظر اجرای برنامه بهداشت محیطی دارای اولویت بیشتری می‌­باشد. سپس ارزیابی میدانی طرح حاضر نیز انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌­ها نشان داد که با توجه به امتیازهای کل کسب شده، اولویت‌بندی یگان‌­ها و مراکز تحت مطالعه، یگان D و F به ترتیب در اولویت اول و دوم انجام پروژه­‌های بهداشت محیطی قرار دارند.
نتیجه‌گیری: این روش با استفاده از نظرات کارشناسان و تبدیل معیارهای کیفی به متغیرهای کمی می‌­تواند کمک و راهنمایی برای کارشناسان برنامه­‌ریزی بهداشت و سایر تصمیم‌­گیرندگان و مسئولین باشد تا تصمیم‌­گیری منطقی و مناسبی را ارائه دهند. تعیین کمیته تخصصی اولویت­بندی پروژه‌­های بهداشت محیطی در معاونت سلامت پیشنهاد می­‌گردد.
واژه‌های کلیدی: تصمیم گیری چند معیاره، اولویت بندی، بهداشت محیط، ماتریس وزنی، مراکز نظامی.
متن کامل [PDF 1022 kb]   (62 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/5/23 | پذیرش: 1401/2/28 | انتشار: 1401/2/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadeghi A, Mirshafiee A. Identification and Application of Need Assessment Criteria and Prioritization of Environmental Health Projects in Military Centers Based on Weighing Matrix and Field Evaluation. J Mil Med. 2022; 24 (2) :1075-1085
URL: http://militarymedj.ir/article-1-3149-fa.html

صادقی افشین، میرشفیعی امیر. شناسایی و کاربرد معیارهای نیازسنجی و اولویت بندی پروژه های بهداشت محیطی نیروهای نظامی براساس ماتریس وزنی و ارزیابی میدانی. مجله طب نظامی. 1401; 24 (2) :1085-1075

URL: http://militarymedj.ir/article-1-3149-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 2 - ( اردیبهشت 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4414