[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 8 - ( آذر و دی 1401 ) ::
جلد 24 شماره 8 صفحات 1528-1517 برگشت به فهرست نسخه ها
واکاوی اثر مواجهه با صدای محیط کار بر روی عوامل خطر بیماری‌های قلبی- عروقی: یک مطالعه مورد-شاهدی
مصطفی محمدقاسمی ، بهنوش خوش منش زاده*
گروه مهندسی محیط زیست، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران غرب، تهران، ایران ، b.khoshmanesh@rkiau.ac.ir
چکیده:   (120 مشاهده)
زمینه و هدف: مواجهه شغلی با صدا در محیط کار یک مشکل بهداشتی قابل توجه و بیماری­‌های قلبی عروقی یکی از مهمترین و شایع‌­ترین بیماری­‌های غیرواگیر و یکی از مهمترین علل ابتلا به مرگ زودرس می­باشد. صدا علاوه بر اختلالات شنوایی، به عنوان یک عامل استرس‌­زا ممکن است باعث مشکلات قلبی عروقی، افزایش فشارخون، تحریک اعصاب، استرس و اختلالات هورمونی در بدن شود. این مطالعه با هدف بررسی اثر مواجهه با صدای محیط کار بر عوامل خطر بیماری­های قلبی عروقی انجام پذیرفت.
روشها: پژوهش حاضر یک مطالعه مورد-شاهدی بوده و در سال 1399 در یک صنعت نیروگاهی انجام پذیرفت. در این مطالعه وضعیت سلامت شاغلین در دو گروه مواجهه­‌یافته و بدون مواجهه با صدا از نظر عوامل خطر بیماری­های قلبی عروقی شامل شاخص توده بدنی (BMI)، فشارخون سیستولیک و دیاستولیک و پارامترهای خون شامل قند خون ناشتا (FBS)، کلسترول، تری­‌گلیسیرید، کراتینین و آنزیم­‌های عملکردی کبد (SGOT وSGPT) مورد بررسی قرار گرفت. جمع‌­آوری اطلاعات در این مطالعه به صورت بررسی پرونده پزشکی کلیه شاغلین مرد معاینه شده در سال 1399 و بررسی وضعیت مواجهه یا عدم مواجهه با صدا، از طریق بررسی مستندات مربوط به سنجش صدا در آن صنعت انجام گرفت. در نهایت داده­ها با استفاده از نرم‌­افزار SPSS نسخه 26 و آزمون­‌های آماری تی‌­مستقل دو نمونه‌­ای و کای اسکوئر تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: اختلاف معناداری در سن، سابقه کار و وضعیت استعمال دخانیات دو گروه مشاهده نشد (0/05P>). نتایج نشان داد که میانگین قند خون، تری­‌گلیسیرید، آنزیم کبدی (SGOT)، فشارخون و شاخص توده بدنی در دو گروه دارای اختلاف معناداری می‌­باشند (0/05P<). اختلاف معنا­داری در میانگین کراتینین، کلسترول و آنزیم کبدی (SGPT) دو گروه مشاهده نشد (0/05P>).
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان می­دهد که مواجهه با سر و صدای بالاتر از حد مجاز می­تواند بر عوامل خطر بروز بیماری­های قلبی عروقی در افراد موثر باشد، بنابراین توصیه می­شود با کمک اقدامات مهندسی، مدیریتی و در نهایت استفاده از لوازم حفاظت شنوایی از خطر ابتلا به این بیماری­ها کاسته و با سنجش دوره‌­ای وضعیت سلامت شاغلین و تشخیص به موقع از پیشرفت عوارض ناشی از آن پیشگیری شود.
واژه‌های کلیدی: سر و صدا، مواجهه شغلی، بیماری‌های قلبی عروقی، سلامت شغلی.
متن کامل [PDF 966 kb]   (26 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/7/24 | پذیرش: 1401/8/16 | انتشار: 1401/9/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammad-Ghasemi M, Khoshmaneshzadeh B. Investigating the Effect of Workplace Noise Exposure on Cardiovascular Disease Risk Factors: A Case-Control Study. J Mil Med 2022; 24 (8) :1517-1528
URL: http://militarymedj.ir/article-1-3200-fa.html

محمدقاسمی مصطفی، خوش منش زاده بهنوش. واکاوی اثر مواجهه با صدای محیط کار بر روی عوامل خطر بیماری‌های قلبی- عروقی: یک مطالعه مورد-شاهدی. مجله طب نظامی 1401; 24 (8) :1528-1517

URL: http://militarymedj.ir/article-1-3200-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 8 - ( آذر و دی 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4514