[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 3 - ( خرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 1165-1150 برگشت به فهرست نسخه ها
مدیریت خطر حوادث و بلایا در بیمارستان‌های ایران: چالش‌ها و راهکارها
معصومه عباس آبادی عرب* ، حمید رضا خانکه ، علی محمد مصدق راد
سازمان اورژانس کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران ، m.abasabadi85@yahoo.com
چکیده:   (246 مشاهده)
زمینه و هدف: استانداردهای اعتباربخشی مدیریت خطرحوادث و بلایا از سال 1395 در بیمارستان‌های ایران توسعه‌یافته است. با وجود این، بیمارستان‌های کشور از آمادگی مطلوبی در این زمینه برخوردار نیستند. این مطالعه با هدف شناسایی چالش‌های برنامه مدیریت خطر حوادث و بلایا در بیمارستان‌های کشور و ارائه راهکارهایی برای بهبود آن انجام‌ گردید.
روشها: این مطالعه به‌صورت پژوهش کیفی در سال 1398 انجام شد. مصاحبه‌ نیمه‌ساختاریافته هدفمند با 35 نفر از مدیران مراکز مدیریت حوادث وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و بیمارستان‌ها انجام و تا مرحله اشباع ادامه یافت. برای تحلیل داده‌ها از روش تحلیل محتوای قراردادی گرانهیم و لاندمن و جهت مدیریت داده‌ها از نرم‌افزار MAXQDA نسخه 12 استفاده گردید. برای اطمینان از صحت و پایایی داده‌­ها، از معیارهای لینکلن و گوبا بهره گرفته شد.
یافته‌ها: تعداد 31 چالش بر سر راه برنامه مدیریت خطر حوادث و بلایای بیمارستان‌های کشور وجود دارد که به 6 دسته شکاف در سیاست‌گذاری وزارت بهداشت، محدودیت منابع، ضعف در برنامه‌ریزی، نقص در هماهنگی و مدیریت اطلاعات، نگرش منفی در سطح مدیران، چالش‌های دانش، مهارت و نگرش نیروی انسانی گروه‌بندی شدند. ساختارهای نامناسب و ضعف در برنامه‌ریزی در سطوح مختلف، شفاف نبودن قوانین، فرسودگی بیمارستان‌ها، ضعف در فرایند مدیریت اطلاعات، ضعف در دانش، مهارت و نگرش مدیران و کارمندان از مهمترین چالش‌های برنامه مدیریت خطر حوادث و بلایای بیمارستان‌های کشور هستند. 27 راهکار شناسایی شدند که اصلاح ساختارهای مدیریتی، ایمن‌سازی بیمارستان‌ها، مدیریت مؤثر و کارآمد منابع، اصلاح سیاست‌ها، ایجاد بانک‌های اطلاعاتی و استفاده از روش‌های نوین در آموزش‌ها و تمرین آمادگی بیمارستانی از مهمترین راهکارهای ارائه‌شده بودند.
نتیجه‌گیری: اجرای برنامه‌های مدیریت خطر حوادث و بلایا در بیمارستان‌های کشور در سطوح سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و اجرا با چالش‌ها و مشکلاتی همراه است. توجه به ساختار و تشکیلات مدیریت بحران در سطوح وزارت بهداشت، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها، اصلاح ساختار، قوانین و دستورالعمل‌های کشوری و فرایندها در برنامه‌های وزارت بهداشت می‌­تواند منجربه ارتقای آمادگی بیمارستان‌ها در حوادث و بلایا گردد.
واژه‌های کلیدی: بیمارستان، مدیریت خطر، حوادث و بلایا، پژوهش کیفی.
متن کامل [PDF 1232 kb]   (70 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/9/27 | پذیرش: 1401/3/29 | انتشار: 1401/3/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abbasabadi-Arab M, Khankeh H R, Mosadeghrad A M. Disaster Risk Management in the Iranian Hospitals: Challenges and Solutions. J Mil Med. 2022; 24 (3) :1150-1165
URL: http://militarymedj.ir/article-1-3245-fa.html

عباس آبادی عرب معصومه، خانکه حمید رضا، مصدق راد علی محمد. مدیریت خطر حوادث و بلایا در بیمارستان‌های ایران: چالش‌ها و راهکارها. مجله طب نظامی. 1401; 24 (3) :1165-1150

URL: http://militarymedj.ir/article-1-3245-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 3 - ( خرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4419