[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 24، شماره 4 - ( تیر 1401 ) ::
جلد 24 شماره 4 صفحات 1249-1241 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر میزان تحریک پذیری و بی حسی هیجانی در فرزندان افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه جنگ
امیرمسعود میرباقری ، زهرا زنجانی* ، عبداله امیدی ، محمدجواد آزادچهر
گروه روانشناسی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران ، z_zanjani2005@yahoo.com
چکیده:   (267 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) چهارمین اختلال رایج روانپزشکی بوده که علاوه‌بر ایجاد اختلال در حوزه­‌های مختلف زندگی فرد مبتلا، می‌­تواند تاثیرات منفی بر سلامت ­روان و پاسخ­‌دهی هیجانی در فرزندان و یا همسر فرد مبتلا نیز داشته باشد. هدف از پژوهش حاضر بررسی تاثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر میزان تحریک­‌پذیری و بی­‌حسی­ هیجانی در فرزندان افراد مبتلا به PTSD جنگ بود.
روشها: پژوهش حاضر یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل­‌شده همراه با پیش‌­آزمون و پس‌­آزمون بود. اعضای نمونه بر اساس روش نمونه­‌گیری تصادفی‌ساده از میان فرزندان افراد مبتلا به PTSD جنگ در سال 1400 انتخاب شدند که بر اساس معیار­های ورود تعداد 70 نفر دختر و پسر (بازه سنی 15 تا 19 سال) انتخاب شده و به‌صورت تصادفی در دو گروه 35 نفری آزمایش (درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، ACT) و کنترل (آموزش مهارت­‌های زندگی برای نوجوانان) قرار گرفتند. افراد پیش از اجرای مداخله و پس از آن، به‌وسیله پرسشنامه تحریک‌­پذیری کریک و همکاران و خرده مقیاس بی­‌حسی ­هیجانی فهرست اختلال استرس پس از سانحه (PCL) مورد سنجش قرار گرفتند. گروه آزمایش 8 جلسه 60 تا 90 دقیقه­‌ای ACT دریافت کرد. همچنین برای گروه کنترل نیز به مدت 7 جلسه 60 تا 90 دقیقه‌­ای پروتکل مهارت‌­های زندگی برای نوجوانان اجرا شد. در نهایت داده­‌های حاصله به‌وسیله نرم‌افزار SPSS 22 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین تحریک­‌پذیری دو گروه در پس‌­آزمون تفاوت معناداری داشت 
(0/01>P)؛ همچنین نتایج تحلیل کوواریانس (ANCOVA) نشان داد که در متغیر بی‌­حسی ­هیجانی، اختلاف نمرات پس‌­آزمون میان دو گروه معنادار نبود (0/05>P).
نتیجه‌گیری: نتیجه این پژوهش نشان داد که ACT منجر به کاهش میزان تحریک­‌پذیری در فرزندان افراد مبتلا به PTSD می­‌شود. لذا می‌­توان از این روش درمانی در جهت   بهبود علائم فرزندان افراد مبتلا به PTSDدر مراکز مشاوره و سلامت روان استفاده کرد.
واژه‌های کلیدی: اختلال استرس پس از ضربه، خلق تحریک پذیر، هیجان، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، فرزندان، جنگ.
متن کامل [PDF 897 kb]   (71 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/12/9 | پذیرش: 1401/5/8 | انتشار: 1401/4/19
ارسال پیام به نویسنده مسئولXML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirbagheri A M, Zanjani Z, Omidi A, Azadchehr M J. Investigating the Effect of Acceptance and Commitment Therapy on Irritability and Emotional Numbness in Children of Veterans Suffering from War-Induced Posttraumatic Stress Disorder. J Mil Med. 2022; 24 (4) :1241-1249
URL: http://militarymedj.ir/article-1-3289-fa.html

میرباقری امیرمسعود، زنجانی زهرا، امیدی عبداله، آزادچهر محمدجواد. بررسی تاثیر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر میزان تحریک پذیری و بی حسی هیجانی در فرزندان افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه جنگ. مجله طب نظامی. 1401; 24 (4) :1249-1241

URL: http://militarymedj.ir/article-1-3289-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 4 - ( تیر 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4463