[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1391 ) ::
جلد 14 شماره 1 صفحات 7-14 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی برنامه درسی طب اورژانس نظامی در یک دانشگاه نظامی
رمضان رحمانی*، شعبان مهرورز، اسماعیل زارعی، عباس عباس پور، حسن ملکی، مهدی ابراهیم نیا
دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا...(عج)، تهران، ایران ، rahmani@bmsu.ac.ir
چکیده:   (15693 مشاهده)

  اهداف: طب نظامی در رابطه با نیازهای سلامتی نظامیان فعالیت می‌کند. نظر به شرایط جهان از نظر روند رو به گسترش حوادث جنگی، تروریستی و بلایای طبیعی، طب نظامی امروزه در حال تحول است. مطالعه حاضر با هدف طراحی برنامه درسی طب اورژانس نظامی در ایران انجام شد.

  روش‌ها: این مطالعه از نوع ترکیبی (کیفی و کمی) است که در بخش کیفی به بررسی و تحلیل تجارب جهانی در خصوص برنامه درسی طب نظامی و در بخش کمی به‌روش دلفی نظرسنجی از صاحب‌نظران داخلی در این رابطه انجام شد. اطلاعات با فیش‌برداری از منابع متعدد و نیز دو نمونه پرسش‌نامه محقق‌ساخته جمع‌آوری شد. تمام نظرات نسبتاً موافق و کاملاً موافق نسبت به عناصر برنامه درسی انتخاب شدند و برنامه درسی مورد توافق صاحب‌نظران طراحی شد و نهایتاً در یک جلسه میزگرد کارشناسی مورد بررسی، اصلاح و تایید نهایی شد.

  یافته‌ها: 92% صاحب‌نظران راه‌اندازی رشته طب نظامی در ایران را ضروری دانستند و گرایش طب اورژانس نظامی در اولویت تشخیص داده شد. برنامه درسی این رشته تخصصی چهارساله در دو بخش نظری- عملی و بالینی به‌ترتیب با 35 واحد درسی و 36 ماه دوره چرخشی بالینی و 6 واحد پایان‌نامه تحقیقی طراحی شد.

  نتیجه‌گیری: برنامه درسی چهارساله طراحی‌شده برای طب اورژانس نظامی شامل بخش نظری با 35 واحد درسی، بخش بالینی با 36 ماه دوره چرخشی و 6 واحد پایان‌نامه تحقیقی ، در تربیت پزشک نظامی توانا به‌منظور خدمت به مصدومان و بیماران بدحال در شرایط جنگ و حوادث، می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای را در طب نظامی ایفا نماید.

واژه‌های کلیدی: طب نظامی، نیازهای آموزشی پزشکان نظامی، برنامه درسی، طب اورژانس نظامی
متن کامل [PDF 258 kb]   (3754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1390/8/4 | پذیرش: 1390/11/1 | انتشار: 1391/1/27
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahmani R., Mehrvarz Sh., Zare’ei A., Abbaspour A., Maleki H., Ebrahimnia M.. Curriculum designing of military emergency medicine course in a military university. J Mil Med. 2012; 14 (1) :7-14
URL: http://militarymedj.ir/article-1-908-fa.html

رحمانی رمضان، مهرورز شعبان، زارعی اسماعیل، عباس پور عباس، ملکی حسن، ابراهیم نیا مهدی. طراحی برنامه درسی طب اورژانس نظامی در یک دانشگاه نظامی. مجله طب نظامی. 1391; 14 (1) :7-14

URL: http://militarymedj.ir/article-1-908-fa.htmlدوره 14، شماره 1 - ( بهار 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4144