[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 19 شماره 3 صفحات 282-290 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه راهبردهای تنظیم هیجان، تجارب عاطفی و دوسوگرایی ابراز هیجان در سربازان با تلاش-های خودکشی و عادی
امیر قاسمی نواب، سهراب امیری، اسفندیار آزاد مرزآبادی*
مرکز تحقیقات علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، تهران، ایران.
چکیده:   (1304 مشاهده)
زمینه و هدف: خودکشی در بین سربازان به علت ماهیت استرس زای محیط های نظامی می تواند افزایش یابد. هدف پژوهش حاضر تعیین و مقایسه تنظیم هیجان، عواطف مثبت و منفی و دوسوگرایی هیجانی در سربازان با تلاش­های خودکشی و سربازان عادی بود.
روش‌ها: روش پژوهش پس رویدادی و جامعه آماری شامل سربازان با تلاش­های خودکشی در نیروی زمینی ارتش در همدان در سال 1394 بود. 20 نفر با کسب رضایت آگاهانه و به روش نمونه­گیری هدفمند انتخاب و با 20 نفر از سربازان عادی در همان محیط نظامی همتا­سازی شد. به‌منظور گردآوری داده­های پژوهش، پرسشنامه راهبردهای نظم جویی شناختی هیجان، فهرست عواطف مثبت و منفی و پرسشنامه دوسوگرایی ابراز هیجان بین شرکت‌کنندگان توزیع و داده­ها به روش شاخص­های توصیفی و تحلیل واریانس تک متغیره تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که راهبردهای تنظیم هیجان و سطوح عواطف مثبت و منفی سربازان با تلاش­های خودکشی و سربازان عادی اختلاف معنی داری دارد. سربازان با تلاش­های خودکشی نسبت به سربازان عادی سطح بالایی از عاطفه منفی و سطوح پایین عاطفه مثبت را داشتند و بیشتر راهبرد تنظیم هیجانی ملامت دیگران را تجربه کرده بودند.
نتیجه‌گیری: به نظر می­رسد سطوح عاطفه و تنظیم هیجانی نامناسب می­تواند زمینه­ساز رفتار خودکشی را فراهم و خود خودکشی زمینه آسیب­های بیشتر را ایجاد کند، لذا نیازمند است که در جهت کاهش آسیب­های روانی و آموزش تنظیم هیجانی مطلوب مداخلات لازم در سربازان صورت گیرد.
واژه‌های کلیدی: تنظیم هیجان، عواطف مثبت و منفی، خودکشی، دوسوگرایی هیجانی، سربازان
متن کامل [PDF 694 kb]   (737 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghasemi Navab A, Amiri S, Azadmarzabadi E. Comparison of emotion regulation strategies, emotional experience and ambivalence of emotional expression in soldiers with suicide attempts and normal . J Mil Med. 2017; 19 (3) :282-290
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1478-fa.html

قاسمی نواب امیر، امیری سهراب، آزاد مرزآبادی اسفندیار. مقایسه راهبردهای تنظیم هیجان، تجارب عاطفی و دوسوگرایی ابراز هیجان در سربازان با تلاش-های خودکشی و عادی. مجله طب نظامی. 1396; 19 (3) :282-290

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1478-fa.htmlدوره 19، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 3815