[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 20، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) ::
جلد 20 شماره 3 صفحات 309-315 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر حفاظتی فلز آلومینیوم در دو حالت ورقه و شبکه در برابر تشعشعات الکترومغناطیسی با فرکانس انتخابی 900 مگاهرتز
غلامحسین پورتقی*، مهدی کرابی، حسن توکلی، علی اکبر کریمی زارچی، اصغر قهری
دانشیار، مرکز تحقیقات بهداشت، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران ، pourtaghi@bmsu.ac.ir
چکیده:   (2164 مشاهده)
زمینه و هدف: امواج الکترومغناطیس از ترکیب دو میدان مغناطیسی و الکتریکی عمود بر هم تشکیل شده که برای انتشار خود نیاز به محیط مادی ندارند. مواجهه با پرتوهای الکترومغناطیسی در مشاغل مختلف می­تواند باعث افزایش حرارت بافتی و آسیب به سلامتی افراد گردد. هدف از انجام این مطالعه تعیین میزان توانایی کاهش توان تشعشعی امواج الکترومغناطیسی با استفاده از بکارگیری لایه حفاظتی ساخته شده از فلز آلومینیوم در دو حالت ورقه و شبکه بود.
روش‌ها: این مطالعه از نوع توصیفی- مداخله ای به روش آزمایشگاهی بود که در سال 1395 انجام گرفت و در طی آن با استفاده از دستگاه مولد اشعه غیر یونیزان، امواج الکترومغناطیس در فرکانس 900 مگاهرتز بر روی لایه های فلزی آلومینیوم به صورت ورقه و شبکه در شرایط آزمایشگاهی یکسان قرار گرفته و میزان عبور امواج از آنها با کمک دستگاه ویژه سنجش تشعشعات الکترومغناطیسی اندازه گیری شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS-18 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج این تحقیق نشان داد در این فرآیند، میزان عبور امواج الکترومغناطیس در شرایط آزمایشگاهی فلز آلومینیوم به صورت ورقه کمتر از حالت شبکه ای می باشد. همچنین شبکه آلومینیوم با منافذ 1 میلیمتر توان بیشتری نسبت به شبکه با منافذ 5 میلیمتری در کاهش عبور امواج با فرکانس 900 مگاهرتز را دارد.
نتیجه‌گیری: رفتار امواج رادیویی در فرکانسهای مختلف متفاوت بوده و در مجموع با افزایش ضخامت میزان توانایی حفاظ در مقابله با عبور امواج به صورت بسیار جزئی افزایش می یابد. شبکه آلومینیوم توان کمتری در مقایسه با حالت ورقه­ای آن به عنوان حفاظ امواج الکترومغناطیسی در طول موج 900 مگاهرتز دارد.
واژه‌های کلیدی: امواج الکترومغناطیس، کاهش تشعشعات، ورقه آلومینیوم، شبکه آلومینیوم.
متن کامل [PDF 506 kb]   (1428 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pourtaghi G, Karrabi M, Tavakoli H, Karimi Zarchi A, Ghahri A. Comparison of the Protective Effect of Aluminum in the Laminate and Network Mode against Electromagnetic Radiation with a Selective Frequency of 900 MHz. J Mil Med. 2018; 20 (3) :309-315
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1627-fa.html

پورتقی غلامحسین، کرابی مهدی، توکلی حسن، کریمی زارچی علی اکبر، قهری اصغر. مقایسه اثر حفاظتی فلز آلومینیوم در دو حالت ورقه و شبکه در برابر تشعشعات الکترومغناطیسی با فرکانس انتخابی 900 مگاهرتز. مجله طب نظامی. 1397; 20 (3) :309-315

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1627-fa.htmlدوره 20، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3977