[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
جلد 19 شماره 6 صفحات 595-606 برگشت به فهرست نسخه ها
آسیب شناسی به کارگیری تلفن همراه در دانشجویان نظامی از دیدگاه متخصصان حوزه رسانه و ارتباطات: یک مطالعه تحلیل مضمون
شیرزاد رضوی زاده، اکرم پرنده، فاطمه رحمتی نجار کلائی*
مرکز تحقیقات بهداشت نظامی،پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، تهران، ایران ، fatemeh_rahmati@bmsu.ac.ir
چکیده:   (1497 مشاهده)
زمینه و هدف: فن‌ آوری تلفن همراه در دانشگاه­ها به شکلی روزافزون گسترش یافته است و این در حالی است که پژوهش های انسانی اجتماعی معطوف به آن نادر است. هدف از پژوهش حاضر، آسیب شناسی و ارایه مدل مفهومی به کارگیری تلفن همراه در دانشجویان نظامی در سال 1395 می­باشد.
روش‌ها: مطالعه حاضر یک پژوهش کیفی از نوع تحلیل محتوی مضمونی می­باشد. ابزار گردآوری اطلاعات مصاحبه نیمه ساختار یافته به همراه بررسی اسناد و مدارک بود. مصاحبه به صورت نیمه­ساختار یافته با 11 نفر از خبرگان حوزه رسانه و ارتباطات به صورت هدفمند صورت گرفت.جهت تحلیل یافته­های مصاحبه از تحلیل مضمون یعنی کدگذاری توصیفی، کدگذاری تفسیری و یکپارچه سازی از طریق مضامین فراگیر استفاده گردید.
یافته‌ها: طبق یافته های بدست آمده از این مطالعه، در مجموع سه کارکرد و سه کژکارکرد بعد علمی- آموزشی، فرهنگی- اجتماعی و ارتباطی و 35 شاخص به عنوان آسیب­های مثبت و منفی تلفن همراه تعیین گردید. همچنین در مجموع سه بعد درون فردی، محیطی و سازمانی برای ارتقای قابلیت­ها و مقابله با تهدیدات تلفن همراه و 15 شاخص به عنوان راهکار برای ارتقای قابلیت­ها و مقابله با تهدیدات تلفن همراه معرفی گردید.
نتیجه‌گیری: کاهش پیامد های منفی و ارتقای کاربرد مثبت تلفن همراه در حوزه ارتباطی، آموزشی و فرهنگی اجتماعی در دانشجویان نظامی باید مورد توجه قرار گیرد.همچنین این مطالعه میتواند به عنوان مطالعه اکتشافی جهت استفاده در دانشجویان نظامی مدنظر قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: آموزش، آسیب‌شناسی، تلفن همراه، تحقیق کیفی، دانشجویان.
متن کامل [PDF 604 kb]   (851 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۶/۷/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۱
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Razavizadeh S, Parandeh A, Rahmati- Najarkolaei F. Pathology of Mobile Phone use in Military University Students from the Views of Media and Communications professionals: A Thematic Analysis. J Mil Med. 2018; 19 (6) :595-606
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1764-fa.html

رضوی زاده شیرزاد، پرنده اکرم، رحمتی نجار کلائی فاطمه. آسیب شناسی به کارگیری تلفن همراه در دانشجویان نظامی از دیدگاه متخصصان حوزه رسانه و ارتباطات: یک مطالعه تحلیل مضمون. مجله طب نظامی. 1396; 19 (6) :595-606

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1764-fa.htmlدوره 19، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3855