:: دوره 19، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 4 صفحات 373-366 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل چرخش شغلی پزشکان در مراکز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی
محمدجواد حسینپورفرد*، عبدالرضا بابامحمودی، حسن رفعتی
مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران. ، hpf.javad@gmail.com
چکیده:   (3310 مشاهده)
زمینه و هدف: در حال حاضر برای توزیع و اعزام پزشکان مشمول برنامه چرخش شغلی، دستورالعمل مدونی وجود ندارد و یا کامل نیست. بنابراین اجرای برنامه چرخش شغلی پزشکان امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. این برنامه با در نظر گرفتن مجموعه عوامل موثر، نسبت به تدوین و ایجاد طرح چرخش شغلی برای یکایک پزشکان قابل اجرا خواهد بود. این تحقیق عوامل موثر برچرخش شغلی پزشکان را مورد بررسی قرار داده است.
روش‌ها: مصاحبه عمیق با پزشکان شاغل در نیروهای مسلح، نقطه ­نظرات 100 نفر از آنان به روش شبه دلفی، جمع­آوری و براین اساس پرسشنامه تهیه و پس از برازش با صاحب‌نظران به منظور تعیین عوامل مؤثر در چرخش شغلی پزشکان پرسشنامه از طریق پست برای کلیه پزشکان ارسال و نتایج بازخورد مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌های مطالعه در مجموع 54 عامل را بیان نمود که از آنالیز مقیاس درجه‌ای برای طبقه‌بندی آنها استفاده شد و از میان 54 عامل, 9 عامل توسط صاحب‌نظران به عنوان مهم‌ترین عوامل مؤثر بر چرخش شغلی پزشکان شناسایی گردید.
نتیجه‌گیری: با توجه به عوامل به دست آمده مراکز ذیربط می‌توانند، دستورالعمل چرخش شغلی پزشکان را تهیه و ارائه نمایند. پیشنهاد می‌شود تا در مطالعه‌ای به تناسب عوامل جغرافیایی و محیط زیست و کار با تمایلات و استعدادهای فردی نیز پرداخته شود.
واژه‌های کلیدی: مدیریت سازمان، بهداشت و درمان، نیروی انسانی، چرخش شغلی، فاکتورهای زیستی و جغرافیایی، پزشکان.
متن کامل [PDF 551 kb]   (1231 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1395/9/25 | پذیرش: 1396/7/24 | انتشار: 1396/8/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها