[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 17، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 179-171 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین تجربه‌ها و خاطرات معنوی کارکنان بهداشت و درمان در دفاع مقدس به روش تحلیل محتوای کیفی تجمیعی
شهلا علیاری، آرمین زارعیان*، زهرا حاتمی، محبوبه علیاری شوره دلی
گروه بهداشت جامعه، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران، ایران ، A.zareian@ajaums.ac.Ir
چکیده:   (8491 مشاهده)

اهداف: پژوهش حاضر با هدف تبیین تجربه‌ها و خاطرات معنوی کارکنان بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس به روش تحلیل محتوا طراحی و اجرا گردید.

روش‌ها: این مطالعه با رویکرد کیفی و به روش تحلیل محتوای تجمیعی انجام گرفت. در مجموع، خاطرات و تجارب 68 نفر از کارکنان بهداشت و درمان بر اساس نمونه گیری مبتنی بر هدف در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفت. تجزیه و تحلیل داده‌ها به روش تحلیل محتوای مرسوم صورت گرفت.

یافته‌ها: از تجزیه و تحلیل خاطرات، 6 مقوله و 20 زیر مقوله به‌عنوان جلوه‌های معنویت در خاطرات کارکنان بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس استخراج گردید. دسته بندی‌های به‌دست آمده از خاطرات مطالعه شده، نشان می‌دهد که مقوله‌های اصلی معنویت در این مطالعه عبارت بودند از: ایثار، از خود گذشتگی، انقلاب درونی، خلوص نیت، امدادهای غیبی و صمیمیت و همکاری.

نتیجه گیری: فضای معنوی حاکم در دوران دفاع مقدس القا گر این نکته است که بسیاری از کارها با روحیه جان‌فشانی و ایثارگری قابل حل است، بنابراین واگویه نمودن فضای معنوی حاکم در دوران دفاع مقدس تنها راه چاره برای ارتقای اخلاق پزشکی و حرفه‌ای در حال حاضر است. بنا به فرمایش مقام معظم رهبری خدمات کارکنان بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس درحقیقت یک مجاهدت و جهاد در راه خدا و مبارزه با دشمنان خدا بود.

واژه‌های کلیدی: معنویت، کارکنان بهداشت و درمان، تحلیل، جنگ تحمیلی، تجربیات
متن کامل [PDF 600 kb]   (4311 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل |
دریافت: 1394/3/6 | پذیرش: 1394/8/10 | انتشار: 1394/9/30
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aliyari S, Zareian A, Hatami Z, Aliyari Shorehdeli M. Spiritual Experiences and Memories of Healthcare Personnel During the Holy Defense: A Summative Content Analysis. J Mil Med. 2015; 17 (3) :171-179
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1398-fa.html

علیاری شهلا، زارعیان آرمین، حاتمی زهرا، علیاری شوره دلی محبوبه. تبیین تجربه‌ها و خاطرات معنوی کارکنان بهداشت و درمان در دفاع مقدس به روش تحلیل محتوای کیفی تجمیعی. مجله طب نظامی. 1394; 17 (3) :179-171

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1398-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4463