[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1383 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 33-37 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی درتشدید علایم روان‌پزشکی جانبازان اعصاب و روان
مرتضی خاقانی‌زاده*، مسعود سیرتی
چکیده:   (27451 مشاهده)

  جانبازان اعصاب و روان به جهت حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بهترین فرصت‌های شغلی، تحصیلی و اجتماعی اقتصادی خود را از دست داده‌اند. جوانی و سلامت جسمی و روانی خویش را بدون هیچ چشم داشتی به پیشگاه خداوند تبارک و تعالی تقدیم نموده‌اند.

  هدف از تحقیق حاضر بررسی عوامل مؤثر فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر علایم روان‌پریشی بیماران اعصاب و روان جنگ می‌باشد. نمونه پژوهش، 138 نفر از جانبازانی است که بیش از یکبار سابقه عود بیماری را داشته‌اند، ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه بوده که در سه بعد عوامل فردی، خانوادگی و عوامل اجتماعی و اقتصادی تنظیم شده است.

  یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که در اکثر واحدهای مورد پژوهش 37 درصد مبتلا به اختلال استرس پس از ضربه هستند و 4/1 درصد اختلال روان‌پریشی تشخیص داده شده است. در رابطه با عوامل مؤثر در تشدید علایم بیماری، 85 درصد مصرف نامرتب دارو، 9/64 درصد موارد ناشی از عدم مراجعه به پزشک معالج و 3/97 درصد از دست‌دادن شغل را در تشدید علایم خود مؤثر دانسته‌اند. از میان عوامل مؤثر خانوادگی، عدم سازش و همفکری و احترام متقابل پدر و مادر 2/72 درصد، همسر 3/91 درصد و فرزندان را 85 درصد در تشدید علایم روان‌پزشکی خود مؤثر دانسته‌اند و از میان عوامل اجتماعی، اقتصادی 8/97 درصد عدم برخورداری از تسهیلات رفاهی و امکانات تفریحی و 6/94 درصد مضیقه مالی را در تشدید علایم بیماری خود مؤثر دانسته‌اند و 8/81 درصد بدرفتاری همسایگان و دوستان را مؤثر دانسته‌اند.

واژه‌های کلیدی: علایم روان پزشکی، عوامل مؤثر فردی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی، جانبازان اعصاب و روان جنگ(جانبازان)
متن کامل [PDF 118 kb]   (3293 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۸۵/۱۱/۲۶


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khaghanizadeh M., Sirate Nir M.. Influence of individual, familial and socioeconomic factors on severity of psychiatric symptoms in veterans with mental disorders.. J Mil Med. 2004; 6 (1) :33-37
URL: http://militarymedj.ir/article-1-148-fa.html

خاقانی‌زاده مرتضی، سیرتی مسعود. تأثیر عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی درتشدید علایم روان‌پزشکی جانبازان اعصاب و روان . مجله طب نظامی. 1383; 6 (1) :33-37

URL: http://militarymedj.ir/article-1-148-fa.htmlدوره 6، شماره 1 - ( بهار 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4071