[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 18 شماره 4 صفحات 316-324 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه‌ خودکارآمدی و حمایت اجتماعی ادراک شده با آمادگی به اعتیاد در سربازان خدمت وظیفه
اسماعیل صدری دمیرچی*، مینا فیاضی، نسیم محمدی
دانشکده‌ی علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران. ، e.sadri@uma.ac.ir
چکیده:   (4030 مشاهده)

زمینه و هدف: برخورداری سربازان از خودکارآمدی بالا و حمایت اجتماعی ادراک شده، باعث ایمنی آنها در برابر اعتیاد می‌شود و انطباق بیشتری را در محیط‌های نظامی به دنبال خواهد داشت. بنابراین پژوهش حاضر باهدف، بررسی رابطه خود کارآمدی و حمایت اجتماعی ادراک شده با آمادگی به اعتیاد در سربازان خدمت وظیفه شهر اردبیل، بود.

روشها: روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی بود و جامعه آماری پژوهش را کلیه‌ سربازان خدمت وظیفه شهر اردبیل در سال 1394 تشکیل می‌دادند، که از میان آنها با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی و طبقه‌ای 168 سرباز به‌عنوان نمونه انتخاب شدند که درنهایت پرسشنامه 150 سرباز قابل‌تحلیل بود. از پرسشنامه خودکارآمدی، حمایت اجتماعی ادراک شده و پرسشنامه‌ آمادگی اعتیاد برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‏ها از آزمون‏های ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین خودکارآمدی و حمایت اجتماعی ادراک شده با گرایش به اعتیاد، رابطه منفی معناداری وجود دارد (p<0.01). همچنین، نتایج تحلیل رگرسیون آشکار کرد که تقریباً 45 درصد از کل واریانس آمادگی به اعتیاد بر اساس خودکارآمدی و حمایت اجتماعی ادراک شده قابل پیش‏بینی است.

نتیجه‌گیری: لذا با توجه به این نتایج پیشنهاد می‌شود حمایت اجتماعی بیشتری از سربازان خدمت وظیفه به عمل آید و در جهت افزایش خودکارآمدی آن‌ها برنامه‌هایی مدنظر گرفته شود. بنابراین اهمیت این متغیرها در پیش‌بینی از آمادگی در جهت ابتلاء به اعتیاد، همچنین پیشگیری از آن، قابل‌توجه است.

واژه‌های کلیدی: خودکارآمدی، حمایت اجتماعی ادراک‌شده، آمادگی به اعتیاد، سربازان.
متن کامل [PDF 436 kb]   (4062 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sadri Damirchi E, Fayazi M, Mohammadi N. The Relationship between Self-efficacy and Perceived Social Support with Addiction Tendency among Soldiers . J Mil Med. 2017; 18 (4) :316-324
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1489-fa.html

صدری دمیرچی اسماعیل، فیاضی مینا، محمدی نسیم. بررسی رابطه‌ خودکارآمدی و حمایت اجتماعی ادراک شده با آمادگی به اعتیاد در سربازان خدمت وظیفه. مجله طب نظامی. 1395; 18 (4) :316-324

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1489-fa.htmlدوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.25 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4111