[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 ) ::
جلد 19 شماره 5 صفحات 440-450 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر استفاده از دستگاه شبیه‌ساز و تصویرسازی ذهنی حرکت فنون خلبانی بر عملکرد خلبانان پهپاد ورزشکار
بهروز گل محمدی*، ولی اله کاشانی، داود صفری محسن آباد
گروه علوم ورزشی دانشگاه سمنان، سمنان ، b_golmohammadi@semnan.ac.ir
چکیده:   (3229 مشاهده)
زمینه و هدف: شواهد علمی زیادی تأثیر تصویرسازی در افزایش یادگیری و اجرای بهتر مهارت‎های حرکتی و شناختی و نیز تعدیل هیجان‌ها و افکار مربوط به شرایط رقابتی را در افراد تأیید می‌کند. بنابراین تصویرسازی نه تنها سبب تسهیل در عملکرد افراد در مهارت‎های مختلف حرکتی و شناختی می‎شود بلکه موجب تعدیل افکار و واکنش خلبان‎ها در زمان پرواز خواهد شد. هدف از پژوهش حاضر مقایسه اثر استفاده از دستگاه شبیه‌ساز و تصویرسازی ذهنی حرکات فنون خلبانی بر عملکرد خلبانان پهپاد ورزشکار بود.
روش‌ها: پژوهش حاضر از نظر هدف کاربردی و در ردیف پژوهش‌های نیمه‌تجربی است که به­صورت میدانی انجام گردید. جامعه آماری این پژوهش را خلبانان پهپاد شهر تهران تشکیل می­دادند که از میان آنان تعداد 20 نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس با میانگین سنی 2/32 سال انتخاب و پس از همگن‌سازی نمونه‌ها به لحاظ قابلیت و توانایی تصویرسازی ذهنی، از طریق انتساب تصادفی به دو گروه کار با دستگاه شبیه‌ساز و انجام پروازهای واقعی و گروه شبیه‌ساز همراه با تصویرسازی ذهنی (پرواز واقعی و تصویرسازی ذهنی و استفاده از شبیه‎ساز) تقسیم و طی هشت هفته برنامه‌های تمرین فنون خلبانی پهپاد را دنبال کردند.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش حاکی از آن بود که پس از هشت هفته تمرین تخصصی آموزش فنون خلبانی پهپاد توسط خلبانان ورزشکار و انجام پروازهای واقعی، شبیه‌ساز می‌تواند بر عملکرد خلبانان پهپاد در انجام پروازهای واقعی و عملی تأثیر مثبتی داشته باشد. از طرف دیگر، استفاده از دستگاه شبیه‌ساز به همراه تصویرسازی ذهنی فنون خلبانی به صورت ترکیبی بر عملکرد خلبانان مؤثر بوده و باعث بهبود پروازهای عملی ‌گردید. مقایسۀ دو روش تمرینی نشان داد که روش تمرین ترکیبی، بیش از روش تمرین واقعی و استفاده از شبیه‎ساز، منجر به بهبود عملکرد می‎شود.
نتیجه‌گیری: استفاده از روش تمرینی ترکیبی (شبیه‎ساز و تصویرسازی ذهنی) می­تواند اثر مثبتی بر یادگیری فنون خلبانی داشته باشد و به عملکرد مطلوب خلبانان پهپاد کمک کند.  
واژه‌های کلیدی: پهپاد، فنون خلبانی، خلبان، شبیه‌ساز، تصویرسازی ذهنی
متن کامل [PDF 956 kb]   (749 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1395/8/12 | پذیرش: 1396/7/25 | انتشار: 1396/10/6
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Golmohammadi B, Kashani V, Safari Mohsenabad D. Comparing the Effect of using Simulators and Mental Imagery of Piloting Techniques on the Performance of UAV Athlete Pilots. J Mil Med. 2018; 19 (5) :440-450
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1496-fa.html

گل محمدی بهروز، کاشانی ولی اله، صفری محسن آباد داود. مقایسه اثر استفاده از دستگاه شبیه‌ساز و تصویرسازی ذهنی حرکت فنون خلبانی بر عملکرد خلبانان پهپاد ورزشکار. مجله طب نظامی. 1396; 19 (5) :440-450

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1496-fa.htmlدوره 19، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4162