:: دوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 127-133 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی، ساخت و ارزیابی قطعه چرخاننده مچ پا پروتزی در افراد قطع عضو زیر زانو یک طرفه
مسعود بهشاد، علیرضا شمس الدینی*
مرکز تحقیقات فیزیولوژی ورزش، پژوهشکده سبک زندگی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، تهران، ایران. ، alirezaot@bmsu.ac.ir
چکیده:   (1340 مشاهده)
زمینه و هدف: توانایی حرکتی افراد قطع عضو شده در مقایسه با افراد سالم پایین­تر می باشد. از جمله عوامل دخیل در توانایی حرکتی این افراد، کارآمدی و راحتی در استفاده از پروتز می باشد. هدف از انجام این مطالعه، طراحی، ساخت و ارزیابی قطعه چرخاننده مچ پا پروتزی در افراد قطع عضو زیر زانو یک طرفه می باشد.
روش‌ها: در یک مطالعه کاربردی- توسعه ای، ابتدا به منظور ایجاد امکان چرخش قسمت مچ پروتز در شرایط مورد نیاز و توانایی بازگشت به حالت اولیه و قفل شدن در حالت اولیه، قطعه ای با کمترین وزن و بسیار سبک طراحی گردید. پس از طراحی، قطعه توسط ماشین­های تراش و برش و با استفاده از مواد سبک و مقاوم ساخته شد. قطعه مورد نظر به گونه­ای طراحی و ساخته شد که با قطعات بالایی و پایینی که در پروتز به آن­ها متصل می­شود تطابق داشته باشد و نیاز به تغییر در دیگر قطعات پروتز و یا استفاده از واسطه برای اتصال قطعه مورد نظر نباشد. در مرحله آخر، اثر گذاری این قطعه بر روی عملکرد الگوهای حرکتی دو زانو و چهار زانو نشستن 20 بیمار مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته‌ها: قطعه ساخته شده به خوبی سبب ایجاد چرخش عرضی در مفصل مچ پا پروتزی گردید. به منظور ایجاد دامنه حرکتی موثر در مچ پای افراد با قطع عضو، این قطعه بر روی 20 فرد مبتلا به قطع عضو یک طرفه زیر زانو تست شد. در تمامی بیماران چرخش عرضی دامنه حرکتی مچ پا به طور معنی داری سبب ایجاد الگوهای حرکتی دو زانو (006/0p=) و چهار زانو نشستن (04/0p=) شد. 
نتیجه‌گیری: به طور کلی، استفاده از این قطعه سبب افزایش موثر در دامنه حرکتی عملکرد در اندام قطع عضو می شود که می تواند سبب تسهیل در انجام توانایی های حرکتی افراد قطع عضو شود.
واژه‌های کلیدی: چرخاننده مچ پا پروتزی، کیفیت زندگی، قطع عضو، پروتز زیر زانو
متن کامل [PDF 497 kb]   (313 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۸/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها