[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 18 شماره 4 صفحات 325-334 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی عملکرد و رتبه‌بندی بخش‌های یک بیمارستان نظامی با استفاده از مدل تحلیل پوششی داده‌ها و پرامسی
محمد کریم بهادری، کامران ابوالقاسمی، احسان تیمورزاده*
مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه االله (عج)، تهران، ایران ، ehsanteymoorzadeh@yahoo.com
چکیده:   (4060 مشاهده)

زمینه و هدف: بهبود مستمر عملکرد سازمان‌ها، نیروی عظیم هم‌افزایی ایجاد می‌کند که این نیروها می‌توانند پشتیبان برنامه رشد و توسعه و ایجاد فرصت‌های تعالی سازمانی شوند. از این رو پژوهش حاضر با هدف ارزیابی عملکرد بخش­های منتخب یک بیمارستان نظامی و سپس رتبه بندی بخش­های کارا انجام شده است.

روشها: داده­های مربوط به بخش­های منتخب برای استفاده از روش تحلیل پوششی داده­ها از مرکز آمار بیمارستان نظامی در طی سال 1394 جمع آوری گردید و با استفاده از این روش، بخش­های کارامد مشخص شدند و در ادامه پس از توزیع پرسشنامه در میان بیماران بخش­های کارا با استفاده از روش پرامسی رتبه بندی گردیدند.

یافته‌ها: بر اساس نتایج بدست آمده از میان  21 بخش مورد مطالعه، 6 بخش دارای کارایی بیشتر از 0.9 بوده­اند که در نهایت رتبه بندی بخش­های کارامد در بیمارستان نظامی با استفاده از روش پرامسی به ترتیب عبارتند بودند از: جراحی سر و گردن مردان، زنان و زایمان، داخلی قلب مردان، جراحی عمومی مردان، سی سی یو و جراحی سر و گردن زنان.

نتیجه‌گیری: یافته ها حاکی از آن است که اغلب بخش­ها در بیمارستان نظامی مورد مطالعه به صورت کارامد عمل نمی­کنند که این ناشی از ضعف استفاده بهینه از منابع است. با توجه به اهمیت بسیار بالای بیمارستان ها در ارائه خدمات درمانی و تأثیر زیاد آنها در کارایی نظام سلامت کشور، استفاده از مدل تحلیل پوششی داده ها با ارائه امکان مقایسه و رتبه بندی می تواند گامی مهم برای بهبود مستمر عملکرد بیمارستان ها به خصوص بخش های بالینی باشد.

واژه‌های کلیدی: ارزیابی کارایی، تحلیل پوششی داده‌ها، پرامسی، بخش‌های بیمارستان نظامی
متن کامل [PDF 595 kb]   (2281 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bahadori M K, Abolghasemi K, Teymourzadeh E. Performance evaluation and ranking of selective wards in a military hospital using DEA and promethee method. J Mil Med. 2017; 18 (4) :325-334
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1586-fa.html

بهادری محمد کریم، ابوالقاسمی کامران، تیمورزاده احسان. ارزیابی عملکرد و رتبه‌بندی بخش‌های یک بیمارستان نظامی با استفاده از مدل تحلیل پوششی داده‌ها و پرامسی. مجله طب نظامی. 1395; 18 (4) :325-334

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1586-fa.htmlدوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4111