:: دوره 19، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 91-98 برگشت به فهرست نسخه ها
نیازسنجی و اولویت بندی پژوهشهای راهبردی برای توسعه علمی یک دانشکده پزشکی
جمال اخوان مقدم، غلامحسین علیشیری، مرضیه لک، حسن گودرزی، سید جلال مدنی، علی زارعی، امین سهرابی، مازیار کرمعلی
مرکز تحقیقات مدیریت سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... (عج)، تهران، ایران ، Mazyar.karamali@gmail.com
چکیده:   (1635 مشاهده)

زمینه و هدف: نیاز سنجی پژوهشی بخش گسترده ای از فرایند برنامه ریزی پژوهش را به خود اختصاص داده است. این پژوهش با هدف نیازسنجی و اولویت بندی پژوهش های راهبردی در راستای توسعه علمی یک دانشکده پزشکی در ایران انجام گرفته است.

روش‌ها: این مطالعه، یک پژوهش ترکیبی که در دو فاز کیفی وکمی در سال 1394 انجام گرفت. نمونه پژوهش شامل اسناد راهبردی، 9 نفر از مسئولین سیاستگذار، 31 نفر از مدیران گروههای آموزشی و 12نفر از ذینفعان یک دانشکده پزشکی در ایران بودند که به شیوه هدفمند انتخاب شدند. داده های بخش کیفی با روش مرور و تحلیل اسناد و مصاحبه گروهی گردآوری و با روش تحلیل محتوی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در بخش کمی برای رتبه بندی معیارها از تکنیک سلسله مراتبی AHP و برای رتبه بندی عناوین از تکنیکTOPSIS استفاده شد.

یافته‌ها: با تحلیل داده های فاز کیفی تعداد 48 عنوان پژوهشی در 4 محور راهبردی احصاء گردید. در فاز کمی الویت های اول پژوهشی براساس امتیازدهی خبرگان و مدیران سیاست گذار این دانشکده شامل: ارائه راهکارهای حفظ سرمایه های انسانی (با امتیاز: 713/0) در محور سرمایه انسانی، نیازسنجی رشته ها و مقاطع مورد نیاز بر اساس نیاز سازمانی و ذینفعان (با امتیاز: 769/0) در محور آموزش و تربیت دانشجو، بررسی و نیازسنجی قطب های علمی آموزشی مورد نیاز (با امتیاز: 761/0) در محور تولید دانش و تعیین حوزه های اولویت دار بر اساس رسالت دانشکده (با امتیاز: 746/0) در محور حاکمیتی دانشکده به دست آمد.

نتیجه‌گیری: عناوین پژوهشی اولویت بندی شده در این مطالعه در چارچوب اهداف راهبردی دانشکده می تواند چشم انداز توسعه علمی آن را محقق ساخته و در راستای انجام رسالت آن پویایی لازم را داشته باشد.

واژه‌های کلیدی: پژوهش راهبردی، روش ترکیبی، تحلیل سلسله مراتبی، تاپسیس، دانشکده پزشکی
متن کامل [PDF 654 kb]   (700 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها