:: دوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 154-161 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط بین وضعیت آمادگی جسمانی با برآورد انتزاعی از آن در نیروهای نظامی
حمید اراضی، علی پناهی
دانشیار فیزیولوژی ورزشی، دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران ، hamidarazi@yahoo.com
چکیده:   (1881 مشاهده)
زمینه و هدف: آمادگی جسمانی به عنوان یکی از عوامل مؤثر در سلامت نیروهای نظامی و ذهنیت صحیح از آن در راستای عملکرد مطلوب شغلی از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است. بر این اساس، هدف از پژوهش حاضر بررسی ارتباط بین وضعیت آمادگی جسمانی با برآورد انتزاعی از آن در نیروهای نظامی بود.
روش‌ها: در این پژوهش توصیفی 60 نفر (30 مرد و 30 زن)، از پایوران نیروهای زمینی سپاه بر اساس جدول اودینسکی و به صورت تصادفی انتخاب شدند و پرسشنامه برآورد انتزاعی از آمادگی جسمانی دلیگنرس و همکاران را کامل کردند. متغیرهای مورد اندازه‌گیری شامل مشخصات بدنی از قبیل وزن، قد، شاخص توده بدن و درصد چربی و فاکتورهای آمادگی جسمانی شامل: استقامت قلبی-تنفسی (شاتل ران)، قدرت فشردن دست و کل بدن (دینانومتر)، انعطاف پذیری (خمش به جلو) و ترکیب بدن (ضخامت چربی زیر پوستی سه نقطه­ای) بودند.  در نهایت، برای تعیین ارتباط بین برآورد انتزاعی از فاکتورهای آمادگی جسمانی مرتبط با سلامتی و مقدار واقعی آن و همچنین مقایسه‌ متغیرهای آمادگی جسمانی وابسته به سلامتی بین پایوران مرد و زن از روش­های آماری ضریب همبستگی پیرسون و t مستقل استفاده شد.
یافته‌ها: یافته­ ها نشان داد بین برآورد انتزاعی و وضعیت واقعی از عوامل  و کل آمادگی جسمانی در بین زنان نظامی رابطه معکوس و معنادار (05/0P˂) (بجز قدرت عضلانی) و در مردان نظامی رابطه مستقیم ولی غیرمعنادار (بجز استقامت قلبی-تنفسی و انعطاف­ پذیری) وجود دارد. به عبارت دیگر، زنان و مردان نظامی برآورد درستی از وضعیت آمادگی جسمانی­شان نداشتند.
نتیجه‌گیری: با توجه به برآورد انتزاعی نادرست از شاخص­های آمادگی جسمانی در نیروهای نظامی مورد پژوهش، شرکت در فعالیت­های بدنی جهت ارتقاء سطح آمادگی بدنی و تجانس ارزیابی انتزاعی افراد از میزان آمادگی جسمانی واقعی ضروری به نظر می­رسد.
واژه‌های کلیدی: برآورد انتزاعی، آمادگی جسمانی، عملکرد، نیروهای نظامی.
متن کامل [PDF 612 kb]   (519 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۹ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها