:: دوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد 18 شماره 4 صفحات 290-298 برگشت به فهرست نسخه ها
چگونه داور حرفه ای مقالات برای مجلات پزشکی باشیم- مطالعه مروری
میرمحمد میری، سیدمصطفی حسینی ذیجود
استادیار، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقا سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران ، zijoud7@gmail.com
چکیده:   (2449 مشاهده)

زمینه و هدف: انجام داوری برای مجلات پزشکی بعنوان یک هنر، یک امتیاز، یک مسئولیت و خدمت به این حرفه تلقی می شود. انجام داوری مقالات نیاز به مهارت، تعهد و صرف زمان دارد. داوران تازه کار ممکن است علاقه مند به انجام داوری باشند، اما شناخت کافی از نقش خود به عنوان داور و مهارت های مورد نیاز برای انجام یک داوری جامع و عادلانه را نداشته باشند. هدف از این مطالعه مروری کمک به داوران تازه کار در آماده سازی خود برای داوری مقالات و تهیه گزارش داوری و همچنین بهبود اعتماد به نفس و مهارت های خود در نقش داور می باشد.

روشها: در این مطالعه مروری، از مقالات منتشر شده در این زمینه بعلاوه تجربیات شخصی خود از داوری هایی انجام شده، استفاده شد. علاوه بر این یکی از نویسندگان چندین دوره کارگاه داوری مقالات در دانشگاه ها برگزار نموده است.

یافته‌ها: ما ترکیبی از تمام روش های داوری را شرح دادیم و یک سری از استراتژی های ساده که اساتید حوزه بهداشت و درمان می تواند از آنها برای انجام داوریهای با کیفیت بالا استفاده نمایند نیز ارائه نمودیم.

نتیجه‌گیری: اگرچه کسب و توسعه مهارت داوری مقالات پزشکی، پیامد و حاصل تمرین مداوم و تجربه است، با این وجود استراتژیهای تشریح شده در این مطالعه مروری میتواند برای همه داوران بویژه داوران تازه کاری که نقش خود را بعنوان داور تازه آغاز کرده اند مفید باشد و باعث افزایش مهارت های آنها در زمینه داوری مقالات گردد.

واژه‌های کلیدی: داوری همتا، داوران تازه کار، مجلات پزشکی
متن کامل [PDF 622 kb]   (1243 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها