:: دوره 19، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 4 صفحات 374-382 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین شاخص‌های سلامت رفتار سازمانی در یک سازمان نظامی
محمد جواد احمدی زاده، سید هادی سید علی تبار، یدالله محمدیان
مرکز تحقیقات علوم رفتاری، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران ، mjahmadizadeh@yahoo.com
چکیده:   (1975 مشاهده)
زمینه و هدف: شاخص­های سلامت سازمانی در مراکز و نهادهای نظامی از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. هدف پژوهش حاضر، تعیین شاخص­های سلامت رفتار سازمانی در یک سازمان نظامی بود.
روش‌ها: روش پژوهش، توصیفی از نوع کیفی و در سال 1395 انجام شده است. جامعه آماری شامل خبرگان و صاحب‌نظران حوزه رفتار سازمانی داخل و خارج یک سازمان نظامی بود. تعداد 20 نفر از خبرگان و صاحب‌نظران حوزه رفتار سازمانی به صورت هدفمند با استفاده از فن دلفی و ابزار پرسشنامه محقق ساخته سلامت رفتار سازمانی انتخاب شدند. ضریب هماهنگی توافقی کندال، آزمون خی­دو و آزمون تحیل واریانس فریدمن برای رتبه­بندی مؤلفه­ها به کمک نرم افزار SPSS.16 داده‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. 
یافته‌ها: یافته­ های پژوهش نشان­گر این موضوع بود که در شاخص­های ورودی؛ جذب نیرو (98%) و شرایط مالی سازمان (98%)؛ و در شاخص­های فرایندی، نگرش بلندمدت در سازمان (92%)، انسجام (98%)، سطح فناوری (100%)، سطح نوآوری (100%)، فرهنگ سازمانی (96%)، ظرفیت فراگیری (94%)؛ و در شاخص­های خروجی نیروی انسانی توسعه­یافته با قدرت جایگزینی (96%) به عنوان شاخص­های سلامت رفتار سازمانی به دست آمدند.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان­گر آن بود که از میان شاخص­های سلامت رفتار سازمانی، میانگین رتبه­ها از بالاترین رتبه تا پایین­ترین رتبه عبارت­اند از: سطح فناوری، سطح نوآوری و جذب نیرو از اهمیت بالاتری نسبت به شاخص­های دیگر برخوردارند.
واژه‌های کلیدی: سلامت رفتار سازمانی، شاخص، کارکنان، نیروهای مسلح، دلفی، پژوهش کیفی.
متن کامل [PDF 452 kb]   (1072 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها