:: دوره 20، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 4 صفحات 439-445 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر توأم فرسودگی و رضایت شغلی بر فرهنگ ایمنی بیمار با استفاده از تحلیل مسیر در کارکنان خدمات درمانی نظامی
شکوفه ملکی، محمد غلامی فشارکی، نیلوفر ربیعی، معصومه محمدیان
دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، mohammad.gholami@modares.ac.ir
چکیده:   (811 مشاهده)
زمینه و هدف: فرهنگ ایمنی بیمار به عنوان یکی از مولفه­های اصلی کیفیت خدمات سلامت جزو اولویت های مهم مطالعات حوزه سلامت به شمار می آید. با توجه به اهمیت این موضوع مطالعه حاضر با هدف بررسی اثر توأم فرسودگی و رضایت شغلی بر فرهنگ ایمنی بیمار در کارکنان خدمات درمانی نظامی شهر تهران انجام پذیرفته است.
روش‌ها: این مطالعه مقطعی بر روی یک نمونه 259 نفری از کارکنان خدمات درمانی شاغل در یک بیمارستان نظامی شهر تهران در سال 1395 که با استفاده از روش نمونه­گیری تصادفی طبقه ای انتخاب شده بودند انجام گردید. جهت جمع آوری داده ها، پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مسلش، رضایت شغلی JSS و پرسشنامه فرهنگ ایمنی بیمار استفاده گردید. از نرم افزارهایSPSS  و Amos نسخه 22 و جهت تحلیل داده ها از روش تحلیل مسیر استفاده گردید.
یافته‌ها: 181 (73%) زن و 67 (27%) مرد با متوسط سنی 7/8±3/37 سال بررسی شدند. نتایج تحلیل مسیر نشان دهنده کفایت مدل ارائه شده (026/0=RMSEA) بود. نتایج بیشتر نشان دهنده تاثیر منفی نوبتکاری (12/0-=β)،  فرسودگی شغلی (39/0-=β)، جنسیت مرد (50/0-=β)، و تأثیر مثبت تحصیلات (01/0=β)، سابقه کاری (11/0=β)، و رضایت شغلی (13/0=β)، بر رعایت فرهنگ ایمنی بیمار بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به تاثیر منفی کار در نوبتکاری و فرسودگی شغلی و تاثیر مثبت رضایت شغلی بر رعایت فرهنگ ایمنی بیمار می­توان با برنامه ریزی و مدیریت درست این متغیرها جهت بهبود فرهنگ ایمنی اقدامات لازم را طراحی نمود.
واژه‌های کلیدی: فرهنگ ایمنی بیمار، فرسودگی شغلی، رضایت شغلی، تحلیل مسیر.
متن کامل [PDF 834 kb]   (226 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها