:: دوره 20، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 4 صفحات 370-364 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی و ساخت کیف کمک‌های اولیه خود امدادی نیروهای پیاده نظام:‌ مطالعه هیبرید
منوچهر هاشم زاده، محمد مهدی سالاری، امیر حسین پیشگوئی*، عباس عبادی، پیام عباسی
دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی آجا، تهران،‌ ایران ، apishgooie@yahoo.com
چکیده:   (3678 مشاهده)
زمینه و هدف: نیروی انسانی و محافظت از آن در مناطق جنگی دارای اهمیت ویژه‌ای بوده و چه بسا عدم حفظ نیرو‌ها باعث تغییرات عمده‌ای در نتایج جنگ می گردد. با توجه به ضرورت حفظ جان پرسنل جنگنده در برابر دشمن، ضرورت دارد زمینه و امکانات خود امدادی گسترش ‌یابد تا نیروی نظامی قبل از رسیدن تیم پزشکی از تشدید صدمات وارده، پیشگیری نموده و نسبت به حفظ جان خود اقدام نماید. انجام اقدامات فوری توسط پیاده نظام و حفظ جان آنها مهم ترین هدف طراحی کیف خود امدادی می باشد.
روش‌ها: مطالعه حاضر از نوع توصیفی با رویکرد تحلیل مفهوم هیبرید است. برای جمع آوری داده‌های مورد نیاز از ادبیات موضوعی استفاده شده و بر اساس آن و همچنین تجربیات تیم پژوهشی مدلسازی صورت گرفته و نظرات توسط ‌یک پرسشنامه از خبرگان مورد سوال قرار گرفت تا به ‌این صورت کیف مورد نظر طراحی گردد.
یافته‌ها: بر اساس نتایج حاصل از نظر خبرگان کیف طراحی شده جدید شامل: مدار فرستنده و گیرنده با قابلیت کدبندی اطلاعات و ارسال آن به پشتیبانی، پچ جذب پوستی فنتانیل به عنوان ضد درد قوی، آتل کامپوزیت و پودر بند آورنده خونریزی، پانسمان آماده، پد استریل چشمی، تورنیکت، باند کشی، گاز استریل، قیچی، کرم سوختگی و چسب زخم می باشد. همچنین کیف طراحی شده به صورت وکیوم شده با وزن 950 گرم می باشد.
نتیجه‌گیری: با توجه به وزن مناسب کیف طراحی شده، تعیین جنس مناسب و مقاوم در برابر آب و آتش، محل مناسب قرار گیری کیف در سطح بدن و همچنین محتویات مناسب و کاربردی می تواند وسیله‌ای مناسب برای رزمندگان باشد.
واژه‌های کلیدی: خود امدادی، کیف کمک‌های اولیه، جنگ.
متن کامل [PDF 574 kb]   (3035 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1396/8/30 | پذیرش: 1397/1/28 | انتشار: 1397/10/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها