[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 21، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 168-177 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر مربیگری مدیریتی بر رفتارهای نوآورانه پرستاران: نقش میانجی توانمندسازی روان‌شناختی و وضوح نقش (مورد مطالعه: پرستاران یک بیمارستان نظامی)
عباسعلی رستگار، سجاد علیکرمی، اقبال جباری*
دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران ، e_jabari@semnan.ac.ir
چکیده:   (617 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه پرستاران برخوردار از رفتارهای نوآورانه بزرگ­ترین دارایی هر بیمارستانی هستند، چرا که هرگونه بهبود و پیشرفت توسط آنان صورت می­گیرد. مربی­گری مدیریتی می­تواند کارکنان را در افزایش رفتارهای نوآورانه یاری­ داده و انگیزه آنان را برای عملکرد بهتر افزایش دهد. هدف پژوهش حاضر، بررسی تاثیر مربی­گری مدیریتی بر رفتارهای نوآورانه پرستاران با میانجی­گری وضوح نقش و توانمندسازی روان­شناختی در بین پرستاران یک بیمارستان نظامی در شهر تهران است.
روش‌ها: روش پژوهش حاضر، توصیفی- پیمایشی می­باشد. جامعه آماری شامل190 نفر پرستاران یک بیمارستان نظامی در شهر تهران در سال 1397 بود. از بین جامعه آماری 130 نفر به روش نمونه­گیری تصادفی ساده انتخاب ­شدند و برای جمع­آوری داده­ها از پرسشنامه­های استاندارد که پایایی و روایی آنان مورد تایید قرار گرفت، استفاده شد. پرسشنامه­ها بین پرستاران قسمت­های مختلف بیمارستان در مدت سه روز توزیع و پس از یک هفته جهت جمع­آوری به آنان مراجعه شد. برای تجزیه و تحلیل داده­های پژوهش از مدلسازی معادلات ساختاری با بهره­گیری از نرم افزارSMART- PLS  استفاده شد.
یافته‌ها: مولفه­های مربی­گری مدیریتی تاثیر مثبت و معناداری بر رفتارهای نوآورانه پرستاران دارند (t=6/149 , β=0/511). در میان مولفه­های مربی­گری مدیریتی، پذیرش ابهام، توسعه تسهیلات و ارتباطات باز بیشترین تاثیر را دارند. همچنین مربی­گری مدیریتی از طریق توانمندسازی روان­شناختی و وضوح نقش نیز بر رفتارهای نوآورانه تاثیر مثبت و معناداری دارد و می­تواند موجب بروز رفتارهای نوآورانه در پرستاران گردد.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته­های پژوهش، می­توان با اتخاذ رویکرد مربی­گری مدیریتی توسط سرپرستان و مدیران رفتارهای نوآورانه پرستاران را افزایش داد. مربی­گری مدیریتی به وضوح نقش و توانمندسازی روان­شناختی پرستاران نیز کمک کرده و از این طریق نیز منجر به افزایش رفتارهای نوآورانه پرستاران شود.
واژه‌های کلیدی: رفتارهای نوآورانه، مربی‌گری مدیریتی، توانمندسازی روان‌شناختی، وضوح نقش، بیمارستان نظامی.
متن کامل [PDF 929 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rastgar A, Alikarami S, Jabari E. The effect of managerial coaching on nurses’ innovative behaviors: mediating psychological empowerment and role clarity (Case study: Nurses of a military hospital). J Mil Med. 2019; 21 (2) :168-177
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2161-fa.html

رستگار عباسعلی، علیکرمی سجاد، جباری اقبال. تاثیر مربیگری مدیریتی بر رفتارهای نوآورانه پرستاران: نقش میانجی توانمندسازی روان‌شناختی و وضوح نقش (مورد مطالعه: پرستاران یک بیمارستان نظامی). مجله طب نظامی. 1398; 21 (2) :168-177

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2161-fa.htmlدوره 21، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3991