[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 21، شماره 5 - ( آذر و دی 1398 ) ::
جلد 21 شماره 5 صفحات 479-489 برگشت به فهرست نسخه ها
زندگی با پدر جانباز: واکاوی نیازهای روان شناختی و عاطفی دخترانِ جانبازان (رویکردی پدیدارشناسانه)
آناهیتا خدابخشی کولایی* ، سما نجمی صادق
گروه روان‌شناسی و علوم تربیتی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه خاتم، تهران، ایران ، a.khodabakhshid@khatam.ac.ir
چکیده:   (850 مشاهده)
زمینه و هدف: هر چند که پژوهش­های از نوع کمی بیشماری به تاثیر جنگ بر جنبه­های روان شناختی، اجتماعی و عاطفی جانبازان پرداخته شده است، اما پژوهش­هایی که به تاثیر زندگی با جانبازان بپردازد در ادبیات پژوهشی جنگ و جانبازی بسیار اندک هستند. هدف از پژوهش حاضر بررسی واکاوی نیازهای روان شناختی و عاطفی دخترانِ جانبازان پیرامون زندگی با پدر جانباز بود.
روش­ها: این پژوهش کیفی و با رویکرد پدیدارشناسی توصیفی در سال 1397 انجام شد. برای جمع آوری اطلاعات از طریق مصاحبه نیمه ساختاریافته صورت گرفت. شرکت کنندگان در این پژوهش دخترانِ جانبازان بودند که به بنیاد شهید و امور ایثارگران شهر تهران مراجعه کرده بودند. داده­های پژوهش با مصاحبه با 19 دختر به اشباع نظری رسید. برای روش تجزیه و تحلیل داده­ها از روش تحلیل محتوای هفت مرحله ای کلایزی استفاده شد.
یافته‌ها: تحلیلهای کیفی نشان داد که نیازهای روان شناختی و عاطفی دختران در قالب چهار مضمون اصلی به دست آمد که به ترتیب شامل؛ "رنج دیدگی و تجربه­های منفی در زندگی، احساس شادمانی و غرور از داشتن پدر جانباز، نگاه منفی و غرض ورزانه از سوی جامعه و تداخل ارزشها و باورهای پدر با دختر". درون مایه یا اصلی ترین مفهوم "زندگی در وهله­های از رنج و افتخار" به دست آمد.
نتیجه‌گیری: شرایط جسمانی و روان شناختی پدر بر سلامت جسمی و روانی خانواده تاثیر می­گذارد و به کاهش تعامل مؤثر اعضای خانواده با یکدیگر می­انجامد. تعارض شدید بین حس افتخار از داشتن پدری جانباز از یک سو و احساس خستگی روانی به دلیل ناامیدی و غم از سوی دیگر در دختران جانبازان تجربه می­شود.
واژه‌های کلیدی: نیازهای روان شناختی- عاطفی، دختران، جانبازان، پژوهش کیفی.
متن کامل [PDF 681 kb]   (264 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1398/4/24 | پذیرش: 1398/7/16 | انتشار: 1398/8/10
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khodabakhshi-Koolaee A, Najmi-Sadegh S. Living with veteran fathers: analyzing the psychological and emotional needs in daughters of veterans (A phenomenological study). J Mil Med. 2019; 21 (5) :479-489
URL: http://militarymedj.ir/article-1-2272-fa.html

خدابخشی کولایی آناهیتا، نجمی صادق سما. زندگی با پدر جانباز: واکاوی نیازهای روان شناختی و عاطفی دخترانِ جانبازان (رویکردی پدیدارشناسانه). مجله طب نظامی. 1398; 21 (5) :479-489

URL: http://militarymedj.ir/article-1-2272-fa.htmlدوره 21، شماره 5 - ( آذر و دی 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4142