:: دوره 22، شماره 6 - ( شهریور 1399 ) ::
جلد 22 شماره 6 صفحات 599-606 برگشت به فهرست نسخه ها
چالش ها و راهکارهای مقابله با کووید-19 از دیدگاه پزشکان و پرستاران در جنوب سیستان و بلوچستان (ایرانشهر)
زهره میرکازهی ریگی ، سعیده دادپیشه ، فیروزه شیخی ، واحدبخش بلوچ ، سعید کلکلی*
گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، ایران ، saeedkalkali@gmail.com
چکیده:   (465 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری کووید-۱۹ سراسر جهان را درگیر نموده و آمار مرگ و میربالایی داشته است. مطالعه حاضر با هدف تعیین چالش­ها و راهکارهای مقابله با کروناویروس از دیدگاه پزشکان و پرستاران شهرستان ایرانشهر انجام گرفت.
روشها: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی تعداد ۱۰۰ نفر از پزشکان و پرستاران شاغل در بخش­های مربوط به کووید-19 (بخش ایزوله تنفسی، بخش مراقبت­­های ویژه و بخش اورژانس) بیمارستان­های ایران و خاتم الانبیاء ایرانشهر به روش در دسترس از تاریخ 99/۱/2الی 99/۱/20نتخاب گردیدند. ابزار مورد استفاده جهت جمع آوری داده ها؛ پرسشنامه محقق ساخته بود که چالش­ها و راهکارهای مقابله با کووید-19 را از دیدگاه پرستاران و پزشکان ارزیابی نمود. پایایی و روایی پرسشنامه تایید گردید.  
یافته ­ها: میانگین سنی پزشکان و پرستاران 7/4±31/9و میانگین سابقه کاری ۶/۵ ±۶/۵ سال بود. در پاسخ به سؤال چالش­های مربوط به کووید-19 کدام هستند؟ نتایج نشان داد کمترین میانگین پاسخ­ها مربوط به عنوان "عدم دسترسی مردم به شبکه‌های اجتماعی و ارتباط جمعی" و بیشترین میانگین هم مربوط به عنوان "جدی نگرفتن این بیماری در عموم مردم" بود. در پاسخ به سوال "از نظر شما موانع اصلی در جهت کنترل اپیدمی کروناروس کدام می‌باشد؟" عدم قرنطینه‌سازی شهرهای آلوده بیشترین فراوانی و در پاسخ به سوال "شما چه راهکاری در جهت مقابله با ویروس کرونا را پیشنهاد می‌کنید؟" قرنطینه کردن شهرها و خود قرنطینه سازی بیشترین فراوانی را داشت.
نتیجه­ گیری: جهت قطع زنجیره انتقال کووید-19 لازم است رعایت مواردی چون قرنطینه سازی و خود قرنطینگی، محدود کردن مسافرتها، رعایت بهداشت فردی، شناسایی موارد مشکوک، تامین معاش مردم و تأمین کادر درمان و بالا بردن سطح آگاهی و نگرش مردم از طریق آموزش صورت گیرد.  
واژه‌های کلیدی: کووید-19، کروناویروس، چالش، پزشک، پرستار.
متن کامل [PDF 1191 kb]   (1613 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/4/13 | پذیرش: 1399/5/11 | انتشار: 1399/5/19XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 6 - ( شهریور 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها