:: دوره 22، شماره 8 - ( آبان 1399 ) ::
جلد 22 شماره 8 صفحات 799-809 برگشت به فهرست نسخه ها
ارائه الگوی ارزیابی حمایت از گیرنده خدمت در اعتباربخشی بیمارستان‎های نیروی انتظامی: یک مطالعه آمیخته
ساره صمدی، امیراشکان نصیری پور* ، انوشیروان کاظم نژاد، پوران رئیسی دهکردی
مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران ، nasiripour@srbiau.ac.ir
چکیده:   (236 مشاهده)
زمینه و هدف: بیمارستانهای نیروی انتظامی با توجه به رسالت اصلی آنها که پشتیبانی از مأموریت‏های انتظامی در شرایط مختلف می‏باشد، خدمات مراقبتی تخصصی و عمومی را به کارکنان، سربازان و عموم مردم ارائه می‎نمایند. برخی از مراجعین این بیمارستان‌ها به دلیل وجود شرایط ویژه، دارای حقوقی می‎باشند که بایستی مورد توجه قرار گیرند. مطالعه حاضر با هدف طراحی و تأیید الگوی ارزیابی حمایت از گیرنده خدمت در بیمارستانهای نیروی انتظامی انجام شده است.
روش‌ها: مطالعه حاضر یک مطالعه آمیخته است که در سه مرحله کتابخانه ای، کیفی و دلفی در سال 1399 انجام شد. ابتدا با استفاده از کلمات کلیدی مناسب و با بررسی کامل ادبیات در بانکهای اطلاعاتی اصلی شاملPubMed ، Scopus ، Web of Science، Science Direct، وبسایت‌های نظامی مرتبط و نیز اسناد و دستورالعمل‌های موجود، کلیه منابع در ارتباط با حمایت از گیرنده خدمت در بیمارستانهای عمومی، نظامی و انتظامی شناسایی شدند، علاوه بر این، جهت شناسایی بیشتر سازه‌ها، زیرساخت‌ها و استانداردها با 9 نفر از سیاستگذاران و مسئولین معاونت بهداشت، امداد و درمان نیروی انتظامی مصاحبه انجام شد و پس از تحلیل آنها پرسشنامه اولیه الگوی ارزیابی حمایت از گیرنده خدمت در بیمارستانهای نیروی انتظامی طراحی گردید، پس از تایید روایی و پایایی پرسشنامه، اعتبار مدل از طریق آمار توصیفی و با استفاده از روش دلفی و نظرخواهی 45 نفر از خبرگان و افراد آگاه در سطح بیمارستانهای نیروی انتظامی تایید شد.
یافته‎ها: الگوی پیشنهادی ارزیابی حمایت از گیرندگان خدمت در بیمارستانهای نیروی انتظامی در چهار بُعد اصلی فراهم نمودن تسهیلات لازم برای گیرندگان خدمات ویژه، برنامه ریزی و مدیریت شوراهای پزشکی و خدمات درمانی، رضایت مراجعین، بیماران و خانواده آنها از خدمات، منشور حقوق بیماران در مراجعین خاص ارائه گردید.
نتیجه‎گیری: مطالعه حاضر به ارائه یک الگوی ارزیابی حمایت از گیرندگان خدمت در بیمارستان‌های انتظامی در قالب چهار بُعد اصلی و ۱۵ محور پرداخته است، که می‎تواند به عنوان ابزاری جامع و مکمل روش‌های ارزیابی فعلی مانند استانداردهای اعتبار بخشی ملی بیمارستان‌های ایران، وضعیت حمایت از گیرندگان خدمت در بیمارستانهای نیروی انتظامی را مورد ارزیابی قرار دهد.
واژه‌های کلیدی: الگو، ارزیابی، حمایت از گیرندگان خدمت، بیمارستان‎های نیروی انتظامی، اعتباربخشی.
متن کامل [PDF 885 kb]   (98 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/5/6 | پذیرش: 1399/6/16 | انتشار: 1399/7/19XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 8 - ( آبان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها