:: دوره 23، شماره 6 - ( شهریور 1400 ) ::
جلد 23 شماره 6 صفحات 517-508 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مربی‌گری مدیریتی بر قصدترک‌شغل پرستاران شاغل در بخش‌های بیماران کرونایی: نقش میانجی اشتیاق شغلی و خودکارآمدی (مورد مطالعه: پرستاران یک بیمارستان نظامی)
عباسعلی رستگار ، سجاد علیکرمی، اقبال جباری*
گروه مدیریت، دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری، دانشگاه سمنان، سمنان، ایران ، e_jabari@semnan.ac.ir
چکیده:   (391 مشاهده)
زمینه و هدف: قصد ترک شغل مقدمۀ ترک شغل است و اقدام به ترک سازمان هزینه‌­های مختلفی برای سازمان دارد. از این رو پرداختن به عواملی که منجربه کاهش این پدیده در شرایط شیوع بیماری کرونا در بیمارستان­‌ها می­‌شود، ضروری است. این پژوهش به بررسی تأثیر مربی­گری مدیریتی بر قصد ترک شغل با نقش میانجی اشتیاق شغلی و خودکارآمدی در میان پرستاران شاغل در بخش­‌های بیماران کرونایی پرداخته است.
روشها: این مطالعه از نوع توصیفی-پیمایشی است. جامعه آماری شامل پرستاران یک بیمارستان نظامی در شهر تهران می‌­باشد. از بین جامعه آماری 130 نفر بر اساس جدول مورگان به روش نمونه­‌گیری تصادفی ساده انتخاب شدند و داده­‌ها از پرسشنامه­ استاندارد مبتنی بر طیف لیکرت گردآوری شدند. پایایی پرسشنامه با استفاده از آلفای کرونباخ در محدوده (0/81 تا 0/93) به‌­دست آمده ­است. برای تجزیه و تحلیل داده­‌های پژوهش از مدل­سازی معادلات ساختاری با بهره­‌گیری از نرم افزار Smart-PLS نسخه 2 استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که مربی­گری مدیریتی به­‌طور منفی و معناداری قصد ترک شغل پرستاران را تحت تأثیر قرار می­‌دهد. همچنین نقش میانجی اشتیاق شغلی و خودکارآمدی در تأثیر مربی­گری مدیریتی بر قصد ترک شغل مورد تأیید قرار گرفت، به عبارت دیگر مربی­گری مدیریتی به‌طور غیرمستقیم، از طریق خودکارآمدی و اشتیاق شغلی نیز قصد ترک شغل پرستاران را کاهش می­دهد.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد، مدیرانی که در نقش مربی در سازمان ظاهر می­‌شوند قصد ترک ­شغل پرستاران را کاهش می­‌دهند و همچنین اشتیاق شغلی و خودکارآمدی پرستاران را افزایش می‌­دهند. مجموع این عوامل هزینه­‌های مربوط به ترک شغل پرستاران را کاهش می‌­دهد؛ بنابراین بهتر است سازمان­‌ها همواره مدیران خود را به بروز رفتارهای مربی­گری در سازمان ترغیب کنند.
واژه‌های کلیدی: مربی گری مدیریتی، اشتیاق شغلی، قصد ترک شغل، پرستار و کرونا.
متن کامل [PDF 805 kb]   (155 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1399/9/10 | پذیرش: 1400/6/13 | انتشار: 1400/6/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 6 - ( شهریور 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها