:: دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 5 صفحات 1329-1319 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی توسعه و کاربرد اگزوزوم های مشتق شده از سلول های بنیادی مزانشیمی در ترمیم بافت غضروفی
محمد مهدیزاده ، مهدیه قیاثی* ، لیلا خطیب شاد
پژوهشکده ژن، سلول و بافت، مرکز تحقیقات و بانک فرآورده های پیوندی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، mahdieh.ghiasi@yahoo.com
چکیده:   (199 مشاهده)
زمینه و هدف: درمان نقایص غضروفی یکی از رایج­‌ترین چالش­‌های بالینی در نیروهای نظامی است که سبب کاهش بهره­‌وری و آمادگی نیروهای رزمی می­‌شود. این در حالی است که، تکنیک­‌های مدیریت فعلی به کنترل علائم و عملکرد مفصل کمک می­‌کنند. رویکرد درمانی بدون سلول برای بازسازی بافت غضروفی از طریق عمل پاراکرین به جهت تسریع و تسهیل فرآیندهای درمانی و اهمیت فوریت آن در بهبود افراد نظامی مورد توجه قرار گرفته است. اگزوزوم‌­ها، یکی از این واسطه­‌های پاراکرین، وزیکول­‌های خارج سلولی در مقیاس نانو هستند.
روشها: یک جستجوی الکترونیک در پایگاه­‌های اطلاعاتی PubMed، Medscape، Google Scholar، MEDLINE و EMBASE از سال 2010 الی 2021 با کلمات کلیدی از قبیل سلول­‌های بنیادی⸲ اگزوزوم غضروف و پزشکی بازساختی انجام شد.
یافته‌ها: محتویات عملکردی مانند مولکول­‌های miRNA و mRNA، پپتیدها، پروتیین‌­ها، سیتوکین­‌ها و لیپیدها توسط اگزوزوم‌ها از سلول­‌های بنیادی مزانشیمی (Mesenchymal Stem Cells: MSCs) به سلول­‌های گیرنده منتقل می­‌شوند. کاربرد اگزوزوم‌­ها به عنوان یک روش عاری از سلول و بدون ایجاد پاسخ ایمنی می‌­تواند در درمان بیماری­‌های مفصلی امیدوارکننده باشد.
نتیجه‌گیری: مشخص شده است که اگزوزوم­‌ها در رویدادهای ارتباط بین سلولی نقش دارند و به دلیل شباهت به غشای پلاسمایی⸲ عدم فعال‌­سازی سیستم ایمنی و ترشح تعداد زیادی از سلول­‌ها می­‌توانند به عنوان یک عامل مهم در بهبود بافت‌­ها و اندام‌­های آسیب­‌دیده باشند. همچنین اگزوزوم‌­ها می‌­توانند به عنوان یک راهکار درمانی ایمن با قابلیت دسترسی بالا به جهت درمان بیماری­‌های غضروفی به­‌کار برده شوند.
واژه‌های کلیدی: اگزوزوم، سلول بنیادی مزانشیمی، نقایص غضروفی، بازسازی.
متن کامل [PDF 983 kb]   (77 دریافت)    
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1400/11/9 | پذیرش: 1401/6/9 | انتشار: 1401/5/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها