:: دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) ::
جلد 24 شماره 5 صفحات 1286-1279 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش ارتباطات معنوی در مدیریت خدمات سلامت طی بحران بیولوژیک کووید-19
مینو اسدزندی ، منوچهر زهیری ، مصطفی اکبری قمی ، امید علی مسعودی*
گروه ارتباطات اجتماعی، دانشکده فرهنگ و ارتباطات، دانشگاه سوره، تهران، ایران ، masoudi@soore.ac.ir
چکیده:   (256 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال در سلامت جسمی- روانی- اجتماعی- معنوی بیماران و پیامدهای روانشناختی حاصل از بحران بیولوژیک ناشی از پاندمی کووید-19، نیازمند مدیریت خدمات سلامت است. این مطالعه با هدف بررسی نقش ارتباطات معنوی در مدیریت خدمات سلامت طی بحران کووید-19 انجام شد.
روشها: این مطالعه کیفی، طی فروردین 1399 تا مرداد 1400 در بیمارستان نظامی بقیه الله (عج) تهران، با استفاده از نظریۀ داده بنیاد سیستماتیک اشتراوس و کوربین انجام شد. برای شناسایی پدیده محوری، شرایط علّی، عوامل زمینه­‌ای، عوامل مداخله­‌گر، راهبردها، پیامدها و ارتباط بین آن­‌ها، مصاحبه­‌های عمیق با 22 بیمار و کادر درمانی بیمارستان، مشاهدات میدانی و بررسی گزارش جامع انجام شدند. در سه مرحله کدگذاری باز، محوری، انتخابی به­‌وسیله نرم­‌افزار مکس‌­کیودا (MAXQDA) داده­‌ها تحلیل شدند.
یافته‌ها: ارتباطات معنوی برمدیریت خدمات سلامت تاثیر داشت. راهبرد اصلی بیماران و تیم درمان در مقابله با بحران بیولوژیک، استفاده از درمان­‌های طبی، همراه با توکل به خداوند و توسل به ائمه بودند. دلبستگی ایمن به خدا، به عنوان یک ارتباط سلامتی بخش، با تاثیر بر سایر ارتباطات (با خود، مردم و طبیعت) مدیریت خدمات سلامت را بهینه می­‌کرد. ارتباط با خدا به عنوان پدیده محوری با تقویت نگرش معنوی، خودآگاهی معنوی، انگیزه معنوی، تاب‌­آوری و قدرت سازگاری را افزایش می‌­داد. همچنین سبب تقویت ارتباطات اجتماعی تیم درمانی با بیمار وخانواده‌­ها، تعهد حرفه‌­ای، همدلی، همکاری، ایثار و شجاعت در مواجهه با بحران می‌­شد. ارتباط با محیط و مردم سبب جلب حمایت­‌های اجتماعی- معنوی می­‌شدند.
نتیجه‌گیری: با توجه به تاثیر دلبستگی ایمن به خدا بر بهینه‌سازی خدمات سلامت در بحران کووید-19، ضروری است خدمات سلامت معنوی در بیمارستان‌های ایران توسط کارکنان آموزش دیده نظام سلامت، ارائه شوند.
واژه‌های کلیدی: ارتباطات سلامت، خدمات سلامت، معنویت، کووید-19.
متن کامل [PDF 1172 kb]   (112 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1401/5/5 | پذیرش: 1401/6/10 | انتشار: 1401/5/19XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 5 - ( مرداد 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها