:: دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1385 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 7-1 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت سلامت روانی جانبازان شیمیایی ناشی از گاز خردل
غلامرضا کرمی*، ماندانا امیری، جواد عاملی، حسین کچویی، کاظم قدوسی، علیرضا سعادت، سیدعباس تولایی، علی اصغر زارعی
، Rkarami_MD@yahoo.com
چکیده:   (34896 مشاهده)

مقدمه. کشور ما در دوران جنگ تحمیلی به مدت پنج سال مورد تهاجم شیمیایی دشمن قرار گرفت و این مساله آسیبهای جسمی و روانی بسیاری را در افراد به جای گذاشت. هدف از این مطالعه بررسی وضعیت سلامت عمومی گروهی از افرادی بود که در طی جنگ در معرض گاز شیمیایی خردل قرار گرفته بودند.

مواد و روش کار. این مطالعه به شیوه توصیفی- تحلیلی صورت گرفت. جامعه مورد مطالعه جانبازان شیمیایی مراجعه کننده به بیمارستانهای صدر و بقیه ا...(عج) بود. تعداد 100 نفر از جانبازانی که فقط دچار مصدومیت با گاز خردل شده بودند با استفاده از پرسشنامه سلامت عمومی(G.H.Q.) مورد ارزیابی قرار گرفتند. همچنین ارتباط سطح سلامت عمومی این گروه با متغیرهای سطح تحصیلات، وضعیت تاهل، شغل، تعداد فرزندان، تحصیلات همسر و ... مورد ارزیابی قرار گرفت. داده ها با استفاده از روش های آمار توصیفی توزیع نظیر فراوانی، میانگین، انحراف معیار، ضریب همبستگی و تحلیل واریانس مورد ارزیابی قرار گرفت.

نتایج. این مطالعه نشان داد که میانگین سنی نمونه 41 و انحراف معیار آن 86/5  سال بود. میانگین  سلامت عمومی در جانبازان 34/47 به دست آمد که بیانگر اختلال در سلامت افراد بود. همچنین بین متغیرهایی از قبیل سطح تحصیلات، شغل و سابقه بستری روانپزشکی جانباز با سلامت عمومی ارتباط معنادار وجود داشت.

بحثاختلاف نمرات در برخی از متغییرها معنادار و در برخی دیگر به سمت معنادار شدن پیش می رود. با توجه به امر پیشگیری می توان با برنامه ریزی صحیح و آموزشهای لازم به این عزیزان از این مساله ممانعت بعمل آورد.

واژه‌های کلیدی: گاز خردل، مصدومیت شیمیایی، اختلال استرس بعد از ضربه، سلامت روانی
متن کامل [PDF 205 kb]   (3463 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1385/10/26 | انتشار: 1385/1/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 1 - ( بهار 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها