:: دوره 11، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 242-237 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل موثر در «انسجام گروهی» و ارتباط آنها با «پرخاشگری» و «افکار خودکشی» در سربازان وظیفه
محمدرضا متینی صدر*، رضا کرمی نیا، محمود گلزاری، فرامرز سهرابی، علی دلاور، غلامرضا صرامی
، matinisadr@yahoo.com
چکیده:   (25304 مشاهده)

  اهداف. نقش انسجام گروهی در بهبود روحیه و عملکرد نیروهای نظامی در تحقیقات تایید شده است. از سوی دیگر، پرخاشگری و خودکشی در این نیروها به‌­خصوص در سربازان وظیفه به دلیل مسلح‌­بودن آنان یکی از مشکلات رایج این سازمان‌­هاست. البته، پرخاشگری و خودکشی، رخدادی لحظه‌ای نیستند و از فکر شروع شده و سپس به طرح و نقشه و اجرا می‌رسند. به­‌منظور پیشگیری از پرخاشگری و افکار خودکشی ابتدا باید عوامل باز­دارنده و تسهیل‌کننده آن را بررسی نمود. هدف از این تحقیق، بررسی عوامل انسجام گروهی و ارتباط آن با پرخاشگری و افکار خودکشی در سربازان وظیفه بود.

  روش‌­ها. این مطالعه زمینه‌یابی و کاربردی در کلیه سربازان وظیفه یکی از نیروهای نظامی انجام شد و 237 سرباز به روش طبقه‌ای انتخاب شدند. ابزارهای پژوهش پرسش‌­نامه انسجام گروهی "سی‌بلد و کلی"، پرسش‌­نامه پرخاشگری "هیوسمان، میلر و زللی" (فرم اصلاح­‌شده)، مقیاس افکار خودکشی بک و پرسش‌­نامه اطلاعات دموگرافیک محقق­‌ساخته بود. یافته‌ها با ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  یافته‌­ها. میان عوامل انسجام گروهی، پرخاشگری و افکار خودکشی همبستگی معنی‌­داری وجود داشت، ولی برای پیش‌­بینی از اعتبار لازم برخوردار نبود. بنابراین، مدل خطی در رگرسیون چندمتغیری تحقیق دارای برازش مطلوب نبود.

نتیجه‌­گیری. عوامل انسجام گروهی در کنترل پرخاشگری و افکار خودکشی در سربازان وظیفه تعیین­‌کننده نیستند.
واژه‌های کلیدی: انسجام گروهی، پرخاشگری، افکار خودکشی، سرباز وظیفه
متن کامل [PDF 367 kb]   (5557 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1388/11/7 | انتشار: 1388/10/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 11، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها