:: دوره 13، شماره 1 - ( بهار 1390 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 48-43 برگشت به فهرست نسخه ها
تغییرات دهیدرواپی‌اندروسترون و کورتیزول بزاقی با رقابت در دختران والیبالیست
زینب ابراهیم پور*، ابوالفضل شکیبائی، پروین فرزانگی، محمدعلی آذربایجانی
، zeynab1155@yahoo.com
چکیده:   (24307 مشاهده)

  اهداف : پاسخ هورمون‌ها به رقابت و ارتباط آنها با مسابقات ورزشی، در مردان به­‌طور گسترده و در زنان ورزشکار به میزان کمتر بررسی شده است. جزء جدایی‌­ناپذیر هر مسابقه ورزشی استرس ناشی از رقابت است. مطالعه حاضر با هدف بررسی تغییرات دهیدرواپی اندروسترون (DHEA) و کورتیزول بزاقی به رقابت در دختران والیبالیست انجام شد.

  روش­‌ها : این مطالعه کوهورت در سال 1389 روی 10 دختر والیبالیست عضو یکی از تیم­‌های شرکت‌­کننده در مسابقات منطقه سه دانشگاه آزاد اسلامی که با نمونه­‌گیری هدفمند در دسترس انتخاب شدند، انجام شد. نمونه­‌های بزاقی نیم ساعت و پنج دقیقه قبل از شروع مسابقه، بین ست دوم و سوم، بلافاصله و نیم ساعت بعد از پایان دو مسابقه والیبال جمع­‌آوری شد. غلظت DHEA و کورتیزول بزاقی به‌­صورت دوپلیکیت و با استفاده از روش الایزا تعیین شد. از تحلیل واریانس یک­‌طرفه با اندازه‌­گیری­‌های مکرر به‌­کمک نرم‌­افزار SPSS 16 برای تحلیل داده‌­ها استفاده شد.

  یافته‌­ها: تفاوت معنی­‌داری در غلظت DHEA و کورتیزول بزاقی مشاهده نشد (0.05

نتیجه­‌گیری: شرکت در رقابت والیبال غیرحرفه‌­ای تاثیری بر میزان DHEA بزاقی ندارد. بازیکنان والیبال آماتور بیشترین تغییرات غلظت کورتیزول بزاق در طول یک مسابقه منجر به باخت را در بین مسابقه تجربه می­‌کنند. شاید بتوان گفت که غلظت کورتیزول بزاق ورزشکاران آماتور در بین مسابقه والیبال، در بازنده‌­ها نسبت به برنده­‌ها افزایش می­یابد.

واژه‌های کلیدی: کلیدواژه ها: دهیدرواپی اندروسترون، کورتیزول، بزاق، رقابت والیبال
متن کامل [PDF 390 kb]   (3730 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1389/7/6 | انتشار: 1390/1/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 1 - ( بهار 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها