[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) ::
جلد 13 شماره 2 صفحات 75-80 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی استاندارد اعتباربخشی کمیسیون مشترک بین المللی در آزمایشگاه یک بیمارستان نظامی
احمد عامریون، شهرام توفیقی، سید محمد صادق مهدوی، حسین ممقانی، محمد مسکرپور امیری*
، mailer.amiri@yahoo.com
چکیده:   (26276 مشاهده)

  اهداف: استانداردهای بیمارستانی وزارت بهداشت، نیازمند مطالعه و بررسی هستند و باید از طریق ارزیابی­‌های مستمر مراکز ارایه خدمات با استانداردهای معتبر داخلی و بین­‌المللی، نقاط ضعف موجود را شناسایی نمود. هدف از این مطالعه، بررسی آزمایشگاه یک بیمارستان نظامی از نظر میزان رعایت استاندارد اعتباربخشی کمسیون مشترک بین­المللی (JCI) بود.

  روش‌­ها: این مطالعه توصیفی- مقطعی به شیوه کیفی در یک بیمارستان نظامی تخصصی و فوق تخصصی در شهر تهران به اجرا درآمد. چک­لیست استاندارد JCI ترجمه و پس از مصاحبه با مسئول و کارکنان آزمایشگاه مربوطه (20 نفر) متن مشاهدات و مصاحبه­‌های مکتوب در اختیار 10 نفر از متخصصان اعتباربخشی قرار گرفت. سپس امتیاز مربوط به هر بخش با اجماع متخصصان از متن مصاحبه‌­ها استخراج شد. از نرم‌­افزار Excel برای ترسیم نمودارها استفاده شد.

  یافته­‌ها: آزمایشگاه مورد نظر در 52% موارد امتیاز کامل و در 40% موارد امتیاز نسبی را از استاندارد JCI کسب نمود و در 8% از سئوالات از استاندارد JCI تبعیت نمی­‌نمود. به‌­طور کلی بخش آزمایشگاه بیمارستان مورد نظر 52/71% از استانداردهای JCI را دارا بود و در سطح نسبتاً مطلوبی ارزیابی شد.

نتیجه­‌گیری: با توجه به عدم تطابق کامل جایگاه بیمارستان مذکور در ارزیابی وزارت بهداشت با امتیاز کسب‌­شده در استاندارد کمسیون مشترک بین‌المللی، لازم است تدابیری در جهت توجه بیشتر به استانداردهای ارزشیابی بین‌­المللی اتخاذ شود. عدم وجود یا کامل­‌نبودن خط­‌مشی‌­ها و مستندسازی‌های لازم، مهم‌­ترین نقاط ضعف آزمایشگاه مذکور است و تامین موارد مذکور، می­تواند امتیاز کسب­‌شده را به‌­میزان زیادی افزایش دهد.
واژه‌های کلیدی: کلیدواژه ها: اعتباربخشی، استاندارد، کمسیون مشترک بین المللی (JCI)، آزمایشگاه
متن کامل [PDF 263 kb]   (5368 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۸۹/۷/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۰/۲/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amerioun A., Tofighi Sh., Mahdavi S. M., Mamaghani H., Meskarpour Amiri M.. Assessment of International Joint Commission (IJC) accreditation standard in a military hospital laboratory. J Mil Med. 2011; 13 (2) :75-80
URL: http://militarymedj.ir/article-1-778-fa.html

عامریون احمد، توفیقی شهرام، مهدوی سید محمد صادق، ممقانی حسین، مسکرپور امیری محمد. ارزیابی استاندارد اعتباربخشی کمیسیون مشترک بین المللی در آزمایشگاه یک بیمارستان نظامی. مجله طب نظامی. 1390; 13 (2) :75-80

URL: http://militarymedj.ir/article-1-778-fa.htmlدوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3844