[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) ::
جلد 13 شماره 2 صفحات 71-74 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط ویژگی‌های جمعیت‌شناختی پرستاران با آگاهی نسبت به اتونومیک دیس‌رفلکسی در جانبازان قطع نخاع
فخرالدین فیضی، مسعود واحدی* ، محمد دانشمندی، عباس عبادی، مسعود سیرتی، حسین امیری
، svahdi@yahoo.com
چکیده:   (19854 مشاهده)

  اهداف: اتونومیک‌دیس­رفلکسی یک سندرم خطرناک در جانبازان نخاعی است که دچار آسیب نخاعی در سطح مهره ششم پشتی به بالا شده‌­اند و باعث عوارض جبران‌ناپذیری در این بیماران می­‌شود. این مطالعه با هدف بررسی میزان آگاهی پرستاران و ارتباط آن با ویژگی‌های جمعیت‌شناختی پرستاران درباره اتونومیک‌دیس‌­رفلکسی در جانبازان نخاعی انجام شد.

  روش­ها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی روی تعداد 94 پرستار مرد و زن که به‌روش تصادفی خوشه‌ای انتخاب شدند، انجام شد. داده‌­ها با استفاده از پرسش‌نامه­‌ای محقق­‌ساخته شامل سئوالات جمعیت­‌شناختی و سئوالات مربوط به آگاهی از اتونومیک‌دیس­‌رفلکسی جمع‌آوری شد که روایی آن توسط 15 نفر از اساتید دانشگاه تایید شد و پایایی آن نیز از طریق آزمون مجدد در حد خوب ارزیابی شد. پاسخ سئوالات براساس مقیاس سه‌گزینه­‌ای لیکرت در سه سطح خوب، متوسط و ضعیف طبقه­‌بندی شد. یافته‌ها با استفاده از برنامه آماری SPSS 11 تجزیه و تحلیل شد.

  یافته‌ها: میانگین سنی افراد مورد مطالعه 62/35 سال بود و تحصیلات در حد لیسانس با بیشترین فراوانی 5/91% بود. متوسط سابقه کار 27/10 سال بود. سطح آگاهی 3/22% پرستاران شرکت‌­کننده در مطالعه در حد متوسط و سطح آگاهی 7/77% پرستاران در حد ضعیف ارزیابی شد .

  نتیجه‌­گیری: براساس نتایج سطح دانش پرستاران شرکت­‌کننده در این مطالعه درباره اتونومیک‌دیس‌­رفلکسی و عوارض مربوط به آن در جانبازان نخاعی در حد ضعیف است.

واژه‌های کلیدی: کلیدواژه ها: آگاهی، پرستاران، اتونومیک‌دیس رفلکسی، قطع نخاع
متن کامل [PDF 266 kb]   (2402 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: ۱۳۸۹/۱۰/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۰/۱/۳۰
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Feyzi F., Vahedi M., Daneshmandi M., Ebadi A., Sirati M., Amiri H.. Relationship of demographic characteristics of nurses with knowledge about autonomic dysreflexi in spinal cord injuries . J Mil Med. 2011; 13 (2) :71-74
URL: http://militarymedj.ir/article-1-805-fa.html

فیضی فخرالدین، واحدی مسعود، دانشمندی محمد، عبادی عباس، سیرتی مسعود، امیری حسین. ارتباط ویژگی‌های جمعیت‌شناختی پرستاران با آگاهی نسبت به اتونومیک دیس‌رفلکسی در جانبازان قطع نخاع. مجله طب نظامی. 1390; 13 (2) :71-74

URL: http://militarymedj.ir/article-1-805-fa.htmlدوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3855