[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) ::
جلد 15 شماره 3 صفحات 225-232 برگشت به فهرست نسخه ها
بازخوانی تجربیات مدیران عرصه بهداشت و درمان از چالشهای موجود در امدادرسانی در زلزله بم: یک مطالعه کیفی
محمود موسی زاده، فرزانه ذوالعلی، خداداد شیخ زاده، سعید سفیری، محمدرضا امیراسماعیلی*
مرکز تحقیقات مدیریت ارائۀ خدمات سلامت، پژوهشکده آینده‌پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران،
چکیده:   (10170 مشاهده)
اهداف: یکی از سهمگین‌ترین زلزله قرن حاضر در دسامبر سال 2003 در شهر تاریخی بم رخ داده که مدیریت بحران آن به دلیل وسعت و گستردگی تخریب با پیچیدگی‌هایی همراه بوده است که بر همین اساس در این پژوهش کوشیدیم با بازشناسی مسائل و تجربیات مدیریتی این زلزله پیشنهاداتی را برای ارتقاء مدیریت بحران در زلزله ارائه نماییم.
روش‌ها: این تحقیق کیفی با رویکرد پدیدارشناسی انجام گرفت. روش نمونه‌گیری هدفمند بوده و با 11 نفر از مدیران سطوح عالی و میانی وقت در زمان زلزله بم مصاحبه شد. در تمامی مراحل انجام مطالعه، مواردی همچون رضایت آگاهانه، حفظ گمنامی، محرمانه بودن اطلاعات، حق خروج از مطالعه در زمان دلخواه رعایت شد. برای تحلیل مصاحبه‌ها روش تجزیه و تحلیل کل نگر و انتخابی ون مانن مورد استفاده قرار گرفت.
یافته‌ها: از تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده در این پژوهش 5 موضوع اصلی و 17 موضوع فرعی پیرامون مدیریت بهداشت و درمان در زلزله شناسایی شده است که موضوعات اصلی شامل تصمیم‌گیری متمرکز، ساختار تیم‌های اعزامی، منابع، برنامه‌ریزی برای بحران و ارتباطات بین تیم‌های امداد و کمک‌رسان می‌باشد.
نتیجه‌گیری: قبل از زلزله بم سیستم مدیریت بحران موثر و کارایی به منظور مقابله با شرایط دشواری چون زلزله بم پیش‌بینی نشده بود. به دلیل از بین رفتن ساختار تشکیلاتی مدیریت بومی و محلی و عدم پاسخگویی در زمان مناسب، آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر مردم زلزله‌زده وارد شد . لذا بایستی با بهره‌گیری از تجربیات امدادرسانی زلزله بم، ساختار مناسبی برای مدیریت بحران در زلزله ایجاد شود.
واژه‌های کلیدی: زلزله، بم، مدیریت بحران، مطالعه کیفی، بهداشت و درمان
متن کامل [PDF 216 kb]   (2406 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1392/2/15 | پذیرش: 1392/9/3 | انتشار: 1392/9/3


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moosazadeh, Zolala, Sheikhzadeh, Safiri, Amiresmaili. A review of health managers’ experiences with challenges of aiding in Bam earthquake: A qualitative study. J Mil Med. 2013; 15 (3) :225-232
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1144-fa.html

موسی زاده محمود، ذوالعلی فرزانه، شیخ زاده خداداد، سفیری سعید، امیراسماعیلی محمدرضا. بازخوانی تجربیات مدیران عرصه بهداشت و درمان از چالشهای موجود در امدادرسانی در زلزله بم: یک مطالعه کیفی. مجله طب نظامی. 1392; 15 (3) :225-232

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1144-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 15، شماره 3 - ( پاییز 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4341