[صفحه اصلی ]   [Archive]  
:: دوره 19، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 12-3 برگشت به فهرست نسخه ها
تشخیص استرس از طریق بررسی تغییرات حرارتی چهره؛ بر اساس ویژگی‌های سیگنال‌های سایکوفیزیولوژیک
مریم سعیدی*، زهرا بهمنی، مرضیه دانش کهن
مهندسی پزشکی، پژوهشکده پردازش داده، پژوهشگاه توسعه فناوری‌های پیشرفته خواجه نصیرالدین طوسی، تهران، ایران ، Saidi@rcdat.ir
چکیده:   (5462 مشاهده)

زمینه و هدف: تشخیص استرس مبتنی بر سیگنال­های فیزیولوژی روانی نیاز به تعداد زیادی حسگرهای تماسی دارد که می­تواند منجر به عدم آسایش آزمودنی و ایجاد اضطراب زیاد و در نتیجه تخریب نتایج گردند. استفاده از تصاویر حرارتی در تشخیص استرس دارای مزیت­های بسیاری می­باشد که از آن­جمله می­توان به غیر­محسوس بودن، غیر­ تماسی بودن و نصب سریع اشاره نمود. تاکنون تحقیقات زیادی در زمینه تشخیص فریب با استفاده از تصاویر حرارتی انجام شده است. در اکثر این مطالعات از ویژگی­های ساده همچون میانگین و شیب افزایش دما جهت تحلیل استفاده شده است. هدف این مطالعه بهره ­گیری از ویژگی­های تعریف شده در مراجع قبلی، به علاوه­ی تعریف یک مجموعه ویژگی براساس اصل همبستگی تغییرات دمای نواحی مختلف چهره با سایر سیگنال­های فیزیولوژیک در کنش­های استرسی می­باشد.

روش‌ها: یک مجموعه دادگان متشکل از 13 آزمودنی در حین یک پروتکل دروغ­سنجی با ثبت سیگنال­های حرارتی چهره فرد با استفاده از دوربین حرارتی و سایر سیگنال­های فیزیولوژیک با استفاده از یک دستگاه پلی­گرافی تهیه شد. ویژگی­ها روی مجموعه دادگان بومی اعمال شده و روش کاهش بعد آنالیز مولفه های مستقل و طبقه بند جداساز خطی، جهت تحلیل به­کار رفته است. از مقایسه­ میزان بهبود ویژگی­های پیشنهاد شده نسبت به ویژگی­های مراجع قبلی جهت تحلیل نتایج و همچنین از تحلیل همبستگی جهت تعیین میزان همبستگی دمای نواحی مختلف چهره با سیگنال­های فیزیولوژیک استفاده شد. علاوه بر این، روشی نیز جهت نمره ­دهی دستی سیگنال­های حرارتی مشابه آنچه که در ارزیابی چارت­های پلی­ گرافی بر روی سیگنال های فیزیولوژی روانی انجام می­شود ارائه شده است. مقایسه نتایج نمره­دهی دستی سیگنال­های فیزیولوژی و حرارتی، جهت اعتباردهی روش پیشنهاد شده به کار گرفته شده است.

یافته‌ها: درصد صحت تشخیص استرس در تک ثبت (تک سوال) به ازای ویژگی­های تعریف شده، نسبت به استفاده از ویژگی­های مراجع گذشته بهبود 44/9 درصدی در داده ­های تست و 33/27 درصدی در داده­های آموزش را به همراه داشته است. صحت تشخیص سوال هدف (سوالی که فرد در آن دروغ گفته است) برابر 80% می­باشد. نمره ­دهی دستی سیگنال­های فیزیولوژیک و نمره­ دهی دستی سیگنال­های حرارتی توسط فرد خبره، همبستگی برابر 70% را گزارش کرده اند.

نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج بدست آمده، بهره­ گیری از ویژگی­هایی که معمولا از سیگنال­های فیزیولوژیک شامل تنفس، پاسخ گالوانیک پوست، ضربان قلب و فشار خون استخراج می­شود بر روی سیگنال دمای نواحی مختلف چهره، سبب بهبود تشخیص استرس در تصویربرداری حرارتی می­گردد. از این رو کارایی الگوریتم پیشنهادی مبتنی بر این ویژگی­ها و طبقه­ بند مناسب جهت آشکارسازی فریب با استفاده از تصاویر حرارتی تایید می­شود.

واژه‌های کلیدی: تصاویر حرارتی، دروغ سنجی، تشخیص استرس، سیگنال های فیزیولوژیک، غربالگری
متن کامل [PDF 756 kb]   (3319 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي اصیل | موضوع مقاله: طب نظامی
دریافت: 1394/1/31 | پذیرش: 1395/11/26 | انتشار: 1396/4/21
ارسال پیام به نویسنده مسئول


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saidi M, Bahmani Z, Danesh Kohan M. Stress Detection through Thermal Facial Images Inspired by Characteristics of Psychophysiological Signals. J Mil Med 2017; 19 (1) :3-12
URL: http://militarymedj.ir/article-1-1383-fa.html

سعیدی مریم، بهمنی زهرا، دانش کهن مرضیه. تشخیص استرس از طریق بررسی تغییرات حرارتی چهره؛ بر اساس ویژگی‌های سیگنال‌های سایکوفیزیولوژیک. مجله طب نظامی 1396; 19 (1) :12-3

URL: http://militarymedj.ir/article-1-1383-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 1 - ( فروردین و اردیبهشت 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله طب‌نظامی Journal Mil Med
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4538